Reklama

Technologie

25 tys. młodych odkrywało zawody przyszłości na Masters&Robots Youth

Andrea Keay, ceniona futurolożka i specjalistka od robotyki
Andrea Keay, ceniona futurolożka i specjalistka od robotyki
Autor. materiały prasowe

Prawie 25 tys. młodych ludzi uczestniczyło 25 października 2024 r. w konferencji Masters&Robots Youth. W ramach tego bezpłatnego wydarzenia online, uczniowie i studenci mieli okazję posłuchać wybitnych ekspertów z całego świata, którzy otworzyli przed nimi drzwi do zawodów przyszłości, o których wielu z nich nawet nie śniło. Fundacja Digital University, organizator konferencji, kolejny raz potwierdziła swoje zaangażowanie w edukację młodzieży i przygotowanie jej na wyzwania przyszłości.

Patronat medialny

Jak odkryć potencjał zawodów przyszłości?

Konferencja Masters&Robots Youth dostarczyła uczestnikom unikalnych perspektyw na temat ewolucji rynku pracy. Prelegenci z podzielili się swoją wiedzą na temat kluczowych umiejętności, które będą cenne w przyszłości. Szczególnie dużo uwagi poświęcono dziedzinom takim jak robotyka, zielone innowacje oraz sztuczna inteligencja. Andrea Keay, ceniona futurolożka i specjalistka od robotyki, zaskoczyła uczestników tym jak wielowymiarowa i użyteczna społecznie może być kariera w robotyce. Specjalistka podkreśliła, że roboty już dzisiaj kształtują nasz świat - wpierają budowanie domów, biorą udział w zbieraniu nasion czy ułatwiają prowadzenie samochodów.

„Mogę długo opowiadać o tym, jak roboty zmieniają naszą przyszłość. Okazuje się, że roboty wykonują pracę, której ludzie nie chcą. Pozwala to nam realizować się w obowiązkach które związane z kontaktem z drugim człowiekiem, co daje największą satysfakcję. Wierzę, że robotyka to sposób na rozwiązanie globalnych wyzwań” - mówi ekspertka.

Młodzi ludzie, którzy dzisiaj zdecydują się na karierę w tej dziedzinie, będą pionierami nowych rozwiązań i technologii.

Dzięki takim wystąpieniom, uczestnicy mogli lepiej zrozumieć, jakie nowe zawody pojawią się na horyzoncie i jakie kompetencje będą potrzebne, aby w przyszłości odnieść sukces zawodowy. Zainteresowanych tymi tematami było wiele. Szkoły z całej Polski zgłaszały organizatorom, że oglądają w transmisję w grupach po 500 a nawet 900 uczniów.

Czytaj też

Reklama

Edukacja w służbie przyszłości

Ekspertki i eksperci zgodnie podkreślali, że edukacja musi służyć młodym ludziom w przygotowaniu do przyszłych wyzwań. Szkoły i uczelnie powinny adaptować swoje programy nauczania, aby lepiej odpowiadać na potrzeby nowoczesnego rynku pracy.

„Technologia będzie zmieniała rynek pracy. Zmian będzie bardzo dużo i będą bardzo częste, aby móc egzystować w takim świecie, trzeba próbować skupić się na tych rzeczach, w których jesteśmy dobrzy. To co dzisiaj możecie zrobić, jeszcze w trakcie swojego procesu edukacji, to postarać się zrozumieć to w czym jesteście dobrzy, jest to bardzo ważne dla waszej przyszłej kariery” - tłumaczyła Jowita Michalska, założycielka Fundacji Digital University.

Kolejnym ważnym wnioskiem z wydarzenia jest potrzeba orientowania się w tym co dzieje się na świecie, a następnie wykorzystywanie tej wiedzy do własnego rozwoju. Szczególnie istotne jest rozumienie i aktywne korzystanie z narzędzi na bazie AI - zarówno do pracy jak i rozwoju. - Sztuczna inteligencja ma bardzo duży wpływ na nasze życie. Powoduje zanikanie bardzo dużej liczby zawodów, ale dzięki niej pojawi się wiele nowych profesji, które będą integrowały pracę ludzi i maszyn - mówił podczas swojego wystąpienia Paweł Pilarczyk, dziennikarz specjalizujący się w technologiach.

Dzięki takim dyskusjom uczestnicy zdobyli cenne wskazówki, jak mogą kształtować swoje edukacyjne ścieżki, aby maksymalnie wykorzystać swoje talenty i pasje w przyszłej karierze.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Cyfryzacji oraz Minister Edukacji. Patroni: Politechnika Krakowska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Rzeszowska, Collegium Da Vinci, Uniwersytet SWPS, Politechnika Warszawska, BNP Paribas, PZU Fundacja, KIR, Samsung, Canal+ Online.

Czytaj też

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze