Biznes i Finanse
Szefom firm brakuje umiejętności w kapitalizacji swoich rozwiązań cyberbezpieczeństwa
Podczas Panelu – „Investing in Cybersecurity: Necessity or Opportunity? Can We Make Money by Investing Money by Investing in Cyber Technologies?” eksperci z sektora prywatnego oraz rządowego pochylili się nad problemami z jakimi obecnie boryka się rynek Europejski w kwestii odpowiedniej kapitalizacji technologi informatycznych.
Podczas panelu dyskusyjnego rozmawiano na temat osiągania odpowiednich przychodów działając w sektorze w cyberbezpieczeństwa. Luigi Rebuffi sekretarz generalny Europejskiej Organizacji na rzecz Cyberbezpieczeństwa poruszył kwestie braku odpowiednich inwestycji skierowanych w cyberbezpieczeństwo. Brakuje odpowiednich zapisów prawnych oraz odpowiedniego środowiska dla startupów. Na tle Izraela oraz Stanów Zjednoczonych, Europa ma wypadać według Rebuffiego zdecydowanie gorzej.
Patric Gresko – powiedział, że nie jest tak, że, powinniśmy mieć więcej takich zjawisk jak powiązania pomiędzy biznesem oraz administracją czy takich agencji jak NSA. Potrzeba większej kooperacji w Unii Europejskiej. Nie należy skupiać się tylko na konkurencji, ale także rozważyć możliwość kooperacji w sektorze.
Alexander O’Cinneide powiedział, że problemem obecnie nie są finanse w sektorze cybebezpieczeństwa na rynku Europejskim, ponieważ niemal wszyscy inwestują w tym sektorze bez większych problemów.
Richard Seewald – Jest bardzo dużo firmy jeżeli chodzi o obszar cybersecurity. Potrzeba integracji z rządem oraz odpowiednich inwestorów, które będą wstanie pomóc firmom w rozwoju. Chodzi o znalezienie instytucji, dzięki którym z małej firmy można zrobić większą. Potrzeba takich inwestorów, którzy będą wstanie znaleźć i prześwietlić takie korporacje, żeby znaleźć odpowiedniego kandydata na inwestycje.
Żeby zbudować dobry ekosystem cyberbezpieczeństwa potrzeba porozumienia pomiędzy wszystkimi przedstawicielami tego sektora, powiedział jeden z ekspertów podczas panelu dyskusyjnego. Musimy w Europie, powiedział Rebuffi Luigi, poświęcać uwagi problemom inwestycyjnym. Podczas panelu padło zdanie jednego z prelegentów, który stwierdził, że z tego co słyszy widać konkretne problemy z komercjalizacją technologii. Ponieważ pieniądze jak uznali eksperci podczas panelu podkreślili, że pieniądze są, osoby z odpowiednimi pomysłami i umiejętnościami także są, tylko pojawia się problem z edukacją ekonomiczną osób odpowiedzialnych za firmy. Według Rebuffiego Luigiego trzeba nauczyć komercjalizacji swoich rozwiązań osób odpowiedzialnych za firmy w sektorze.
Klient postrzega bezpieczeństwo jako jeden z elementów. Dopiero po konkretnym ataku firmy zaczynają inwestować w odpowiednie mechanizmy cyberbezpieczeństwa – powiedział Stanisław Fendryk. Polska może stać się odpowiednim centrum cyberbezpieczeństwa według ekspertów, o ile zostaną podjęte odpowiednie kroki w tę stronę.
W Czechach wszystkie firmy cyberbezpieczeństwa, które teraz odnoszą sukcesy od początku były tworzone jako firmy międzynarodowe. W Polsce większość firmy, powstawało w ujęciu krajowym, myśląc, że rynek lokalny będzie wystarczający do rozwoju firm, o zasięgu międzynarodowym. Rynek był wygodny, nie trzeba było dużych inwestycji, dało się utrzymać firmę działając na rynku lokalnym – powiedział Piotr Wilam.
Patric Gresko poruszył kwestie problemu, jaki posiada Polski niedojrzały rynek technologiczny. – Nie tylko w ujęciu cybernetycznym, ale ogólnie w ujęciu technologicznym rynek polski jest jeszcze zbyt młody. Nie zauważamy podobnych mechanizmów inwestycyjnych, tak jak to dzieje się w krajach, gdzie ten rynek już się unormował. Pojawiają się odpowiednie grupy startupów, jednak nie idzie za tym rozwój samego rynku. Według Alexandra O’Cinneide – Polska musi znaleźć swoją nisze i odpowiedni sektor w którym może działać i być najlepsza.
– Pamiętaj o tym jakie są twoje zdolności, twórz kooperacje nawet z dużymi graczami – powiedział Luigi Rebuffi. W podsumowaniu Stanisław Fendryk dodał, że drzwi są otwarte dla wszystkich Startupów, tak dług jak posiadają odpowiednie pomysły, współpracują z innymi firmami i potrafią zagwarantować ciągłość usług.
W panelu dyskusyjnym udział wzięli:
Andrew Boyce – Assistant Director, Cyber Research & Innovation Europe, Data, Digital & Security Directorate – UK
Patric Gresko – Head of Division, Innovation and Technology Investments, European Investment Fund – Luxembourg
Stanisław Fendryk – Dyrektor, Biura Informatyki, PKP Cargo – Poland
Alexander O’Cinneide – Managing Director and Head of Europe for Paladin Capital Group – UK
Luigi Rebuffi – Secretary General of the European Cyber Security Organisation (ECSO) – Belgium
Richard Seewald – Managing Partner, Evolution Equity Partners – Switzerland
Piotr Wilam – Co-founder, General Partner and Leading Investor, Innovation Nest (seed/VC fund) – Poland
Czytaj też: Ściślejsza współpraca USA i Wielkiej Brytanii w cyberprzestrzeni
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany