Reklama

Samsung napędził postęp w dziedzinie kropek kwantowych

Samsung QLED OLED
Telewizor Samsung
Autor. Samsung

Samsung przyczynił się do przełomu w dziedzinie kropek kwantowych, co zostało docenione w środowisku naukowym. Każdy z nas może teraz korzystać z tej innowacyjnej technologii i to bez wychodzenia z domu. 

Materiał sponsorowany

Kropki kwantowe wykorzystywane w innowacyjnych telewizorach Samsung są gwarancją niepowtarzalnego odwzorowania kolorów. Zapewniają niespotykaną jakość obrazu. Technologia ta jest aktywnie rozwijana przez południowokoreańskiego giganta od lat. 

Dekadę temu producent zrobił wielki krok na rzecz komercjalizacji kropek kwantowych, wprowadzając na rynek telewizory SUHD. Urządzenia te okazały się przełomowe ze względu na brak wykorzystania kadmu, standardowo używanego w procesie syntezy kropek kwantowych. 

Osiągnięcie Samsung zostało zauważone przez m.in. środowisko naukowe. Sukces firmy nie tylko wyznaczył nowy kierunek badań, ale również odegrał ważną rolę w przyznaniu Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2023 r. (za odkrycie i syntezę kropek kwantowych).

    Reklama

    Przełom Samsung: alternatywa dla kadmu

    Kropki kwantowe były obiektem badań już w latach 80. XX wieku. Wówczas pracowano nad efektem zamknięcia kwantowego oraz ich właściwościami. W 1993 r. opracowano metodę syntezy kropek, z kolei w 2001 r. wynaleziono technikę wytwarzania jednolitych nanocząsteczek bez potrzeby selektywnej separacji wielkości. 

    Choć od lat intensywnie badano tę technologię nie doszło do jej komercjalizacji. Dodatkowo, kropki opierały się na kadmie, który był ich fundamentem. Przełomu dokonał Samsung, stawiając na ind, czyli bezpieczniejszą alternatywę.

      Reklama

      Kropki kwantowe bez kadmu

      Sanghyun Sohn, szef Advanced Display Lab, Visual Display (VD) Business w Samsung Electronics, podkreślił w specjalnym komunikacie, że firma od 2001 r. bada i rozwija technologię kropek kwantowych. Od samego początku producent szukał innego rozwiązania niż opierającego się na szkodliwym dla zdrowia kadmie

      Owocem wysiłków przedsiębiorstwa było stworzenie pierwszych na świecie kropek kwantowych bez kadmu, co miało miejsce w 2014 r. Zastosowano również trójwarstwową technologię ochronną, która chroni nanocząsteczki fosforku indu przed czynnikami zewnętrznymi (np. tlen, światło). Rok później producent wypuścił na rynek telewizor SUHD.

      Od tamtego momentu Samsung stał się pionierem, jeśli chodzi o bezkadmowe kropki kwantowe w elektronice. 

        Reklama

        Kolejne osiągnięcia Samsung

        Nowa generacja przyszła w 2017 r. wraz z telewizorami QLED. Ustanowiły one nowy standard wyświetlania obrazu, wynosząc go na jeszcze wyższy poziom. 

        5 lat później zrobiono kolejny krok, kiedy to wypuszczono urządzenia QD-OLED. Mówimy o jedynych wyświetlaczach łączących kropki kwantowe z OLED, oferujących m.in. lepszy kontrast kolorów oraz szybszy czas reakcji. Produkt Samsung został doceniony w 2023 r. otrzymując nagrodę z rąk Society for Information Display (SID). 

        Samsung stawia na rozwój technologii kropek kwantowych

        Sanghyun Sohn zadeklarował, że firma nie zamierza zwalniać tempa. Jako lider technologii kropek kwantowych, prowadzić będzie intensywne badania z myślą o rozwoju innowacyjnych rozwiązań. 

        Jak przekazał, producent zajmuje się obecnie samoemisyjnymi kropkami kwantowymi, ponieważ do tej pory polegały one na zewnętrznym źródle światła. Celem Samsung jest stworzenie wyświetlacza, który będzie prezentował obraz trudny do odróżnienia od rzeczywistości.

          Reklama
          Reklama

          Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

          Materiał sponsorowany

          Komentarze

            Reklama