Strefa Samsung
Dyski SSD w firmie. Poznaj podstawy zarządzania [CZĘŚĆ I]
Dane oraz ich analiza mogą decydować o sukcesie biznesu. Istnieje wiele sposobów zarządzania tymi obszarami. Dużo miejsca poświęca się np. chmurze. Jednak centra danych nieustannie pozostają atrakcyjnym rozwiązaniem. I tu świetnie sprawdzają się dyski SSD od Samsung. Dlaczego warto po nie sięgnąć oraz zainteresować się zarządzaniem danymi? Wyjaśniamy.
Materiał sponsorowany
Czy bez dysków SSD (półprzewodnikowych układów pamięci) i ich rozwoju nie osiągnęlibyśmy potencjału technologicznego? Takie stwierdzenie nie wydaje się być nadużyciem, biorąc pod uwagę znaczenie i rolę, jaką odgrywają w znanych nam urządzeniach.
Mówimy bowiem o rozwiązaniach, które jeszcze w nie tak dalekiej przeszłości były wykorzystywane w prywatnych komputerach wysokiej klasy, a dzisiaj odgrywają istotną rolę w centrach danych. To właśnie dzięki dyskom SSD możliwa jest sprawna obsługa aplikacji obliczeniowych o wysokiej wydajności (np. analiza danych, Internet rzeczy, uczenie maszynowe czy sztuczna inteligencja).
W najbliższej przyszłości to się nie zmieni. Według danych zaprezentowanych przez Gartner (firma badawcza), w 2026 r. dyski SSD mogą stanowić 32 proc. wszystkich, trafiających na rynek. Przedstawiona prognoza pokazuje, że komponenty te należy uznać za – jak to określa Samsung – „podporę dla menedżerów IT, którzy chcą poprawić dostęp i wykorzystanie danych”.
Czytaj też
Dane i ich analiza – przepis na sukces
Dane to „ropa naszych czasów”. Dlatego każda firma, instytucja lub organizacja, która chce osiągnąć sukces, powinna skupić się właśnie na nich. Zastosowanie takiego podejścia pozwoli na np. usprawnienie procesu decyzyjnego (na każdym szczeblu i w wielu obszarach).
Rozwój sprawia, że danych przybywa i zmienia się sposób ich wykorzystania. Już teraz analiza informacji stanowi pożądaną zdolność, a podmioty, które ją posiadają, zyskują przewagę nad konkurencją.
„Wolumeny danych przedsiębiorstwa rosną wykładniczo. Według Departamentu Badań Statista, całkowita ilość danych przedsiębiorstw w 2020 r. wyniosła około jednego petabajta i oczekiwano się, że wzrośnie do 2,02 petabajta do końca 2022 r. Cały świat wytwarza ok. 5 eksabajtów, czyli 2,5 miliarda gigabajtów danych dziennie, a oczekuje się, że liczba ta dojdzie do 463 eksabajtów dziennie do 2025 roku” – czytamy w białej księdze Samsung: „Przewodnik po prawidłowym zarządzaniu dyskami SSD w przedsiębiorstwie”.
W efekcie zarządzanie ogromnymi zbiorami danych to dziedzina, która przechodzi prawdziwy „boom”. Koncern w swoim dokumencie podaje, że w latach 2022-2027 omawiany rynek będzie rósł w tempie 12,8 proc. rocznie, aby finalnie osiągnąć wartość 150,6 mld dol. Dla porównania w 2021 r. było to 73,1 mld dol.
Zarządzanie danymi to zbiór procesów, praktyk i działań, które mają na celu wzmocnienie zarządzania danymi w organizacji lub przedsiębiorstwie. Zarządzanie danymi przedsiębiorstwa koncentruje się na ich poprawności, jakości, bezpieczeństwie i dostępności.
Ekspert Market Research
„Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, jasne jest, że w miarę jak wchodzimy głębiej w złoty wiek danych, zarządzanie nimi stanie się krytyczne dla każdej organizacji chcącej rozwijać się i odnieść sukces” – ocenia Samsung.
Czytaj też
Dyski SSD dla lepszej ochrony danych
Koncern w Białej Księdze podkreśla znaczenie monitorowania i zarządzania dyskami SSD, które mogą być wykorzystywane w organizacji do procesów z udziałem danych. Jak wyjaśniono, ich istotna rola wynika z możliwości zagwarantowania ochrony fizycznej i „merytorycznej” danych.
„Korzystając z technik i narzędzi zarządzania danymi, lokalizacja danych jest dokumentowana, wdrażane są zasady bezpieczeństwa, a dane są archiwizowane, by można je było przywrócić w przypadku utraty lub uszkodzenia nośnika” – wyjaśnia Samsung.
To jednak nie wszystko. Warto zaznaczyć, że właściwe zarządzanie może zagwarantować przechowywanie danych zgodne z uregulowaniami (m.in. dotyczącymi prywatności, zgodności i przechowywania) oraz ułatwić wymianę danych między pracownikami i serwerami (w siedzibie firmy i poza nią).
Do zainwestowania w zarządzanie i monitoring niezdecydowanych powinno przekonać ryzyko, obejmujące nie tylko konsekwencje potencjalnych incydentów, ale również związane z naruszeniami obowiązujących przepisów. Wystarczy wspomnieć o RODO – złamanie postanowień unijnej regulacji może skutkować grzywną w wysokości m.in. 4 proc. rocznych przychodów firmy.
Brak zarządzania danymi może wywoływać stres i poczucie bezradności w dziale IT, a dyskomfort narasta, jeśli dane zostały utracone lub skradzione, bądź jeśli doszło do naruszenia przepisów lub zasad.
Samsung
Czytaj też
Silna pozycja centrów danych
Centra danych miały odejść do lamusa w związku z rozwojem chmury. Tak się jednak nie stało – a wręcz można zaobserwować ponowne zainteresowanie nimi. W efekcie wiele organizacji dokonuje przeglądu swojej infrastruktury i decyduje się na modernizację swoich zasobów. Stawiając na taki krok, Samsung zwraca uwagę na sprawdzoną zasadę, mówiącą, że „cykl życia serwerów i pamięci masowej wynosi od trzech do pięciu lat”. Przy czym koncern zastrzega, że sytuacja może być zmienna.
Niektóre serwery z aplikacjami intensywnie korzystającymi z danych mogą wymagać natychmiastowego unowocześnienia w celu zwiększenia wydajności. „Sama liczba aplikacji, takich jak sztuczna inteligencja, DevOps, aplikacje finansowe i handlowe, wirtualizacja serwerów i inne procesy transakcyjne, oznacza, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na wysoką wydajność i odporność” – stwierdzono w White paper od Samsung.
Równie ważna jest kwestia bezpieczeństwa. Wiąże się to z potrzebą automatycznego szyfrowania sprzętowego, które staje się coraz bardziej powszechne. Co więcej, należy zwrócić uwagę na kwestie środowiskowe. Wiele organizacji będzie musiało zrezygnować z energochłonnych rozwiązań na rzecz tych, gwarantujących mniejsze zużycie energii.
Czytaj też
Wymagania spełnia dysk firmy Samsung
Wymagania te spełniają produkty firmy Samsung. Przykładem może być dysk SSD PM893, który jest gwarantem bezpieczeństwa, szybkości, wydajności, jakości i dbałości o środowisko. Został zaprojektowany w taki sposób, aby bez problemów obsługiwać ogromne ilości danych. Oferuje sekwencyjne prędkości odczytu i zapisu do 550 i 520 MB/s oraz z losowymi prędkościami odczytu i zapisu do 98 i 30 tys. operacji wejścia / wyjścia na sekundę (K IOPS).
Poniżej na grafice przedstawiamy specyfikację techniczną dysków Samsung PM893. Więcej na ten temat można przeczytać również w materiale: Innowacyjne dyski Samsung już w Polsce.
„Organizacje wymieniające dyski HDD i starsze SSD na nowe pamięci półprzewodnikowe mogą skorzystać na zmniejszeniu liczby serwerów, zużycia energii i nakładów na chłodzenie, zyskując jednocześnie kompleksową ochronę danych. Ponadto, dzięki obudowie 2,5" i interfejsowi SATA nie ma potrzeby przebudowywania centrów danych. Jest to proste unowocześnienie starszej technologii pamięci masowej” – wskazuje Samsung.