Reklama

Polityka i prawo

Specjalista IT pilnie potrzebny. Polska otworzy się na nowe rynki?

fot. pixinio.com
fot. pixinio.com

Program Poland. Business Harbour, ułatwiający białoruskim specjalistom IT relokację do Polski, okazał się sukcesem i rozważamy, czy nie rozszerzyć go na kolejne rynki - poinformowała szefowa Centrum GovTech w KPRM Justyna Orłowska na czwartkowym posiedzeniu komisji cyfryzacji. 

Justyna Orłowska przedstawiała w czwartek członkom sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii informację Ministra Cyfryzacji na temat działań służących wdrażaniu "Polityki dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020".

W trakcie posiedzenia zapytano ją w kontekście zapotrzebowania Polski na pracowników branży IT, czy rozważane jest poszerzenie Programu Poland. Business Harbour o pracowników z Ukrainy.

"Dokonujemy ewaluacji programu Poland. Business Harbour. Okazał się on niekwestionowanym sukcesem" - powiedziała szefowa GovTech. Jak wyjaśniała, utworzenie programu było "potrzebą chwili" ze względu na sytuację na Białorusi, gdzie specjaliści IT są zaangażowani w opozycję wobec władzy prezydenta tego kraju Alaksandra Łukaszenki.

"Oni potrzebowali bardzo szybko pomocy, bo zagrożenie ich życia jest wysokie. Ten program odpowiadał na to, żeby mogli tutaj przenieść te kompetencje, a jednocześnie zyskaliśmy na tym jako gospodarka" - wskazała Orłowska. Jak dodała, firmy technologiczne, które przyjęły pracowników z Białorusi, pozytywnie oceniają program.

"Na podstawie tego sukcesu rozważamy to, aby móc otworzyć się na kolejne rynki" - dodała. "Branża technologiczna prosi i błaga o to, więc myślę, że trzeba będzie na to odpowiedzieć, ale oczywiście mądrze i tak, żeby nie zagrażać naszemu rodzimemu rynkowi pracy" - podkreśliła.

Dlaczego Białorusini wybierają Polskę?

Jak informowaliśmy w sierpniu ubiegłego roku wysoko wyspecjalizowani eksperci w obawie o życie i zdrowie, zarówno swoje jak i rodzin, dążą nie tylko do emigracji zarobkowej, ale również znalezienia spokojnego miejsca do życia. Na sytuacji tej próbują skorzystać głównie Ukraina, Polska oraz Litwa. 

Białoruskie władze próbując opanować kryzys związany z wystąpieniami przeciwko prezydentowi Łukaszence, próbowały zakłócić dostęp do internetu oraz sieci telekomunikacyjnych. Co więcej represjom poddawany jest biznes oraz pracownicy firm, w tym również sektora IT, którzy poparli protesty.

Polska uruchomiła specjalny serwis informacyjny dla programu Poland.Business Harbour którego koordynatorami są GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Rozwoju i Polska Agencja Inwestycji i Handlu we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i fundacją Startup Hub Poland. Program skierowany jest do trzech podmiotów – freelancerów, startupów oraz firm.

Jest to program polskiego rządu dla Białorusinów z sektora ICT, który ma ułatwić specjalistom z branży IT oraz start-upom, MŚP, jak i dużym firmom relokację na terytorium Polski. Koordynatorami programu są Ministerstwo Rozwoju i Polska Agencja Inwestycji i Handlu we współpracy z GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i fundacją Startup Hub Poland.

Według informacji KPRM z lutego, dzięki programowi Poland. Business Harbour prawie połowa białoruskich specjalistów z branży IT opuszczających swój kraj wybiera Polskę, podczas gdy wcześniej było to ok. 10 proc. 

Szczegółowo program Poland.Business Harbour opisaliśmy w materiale Białorusini welcome to. Ukraina czy Polska - kto przejmie ekspertów rynku IT?

PAP / SG

Reklama
Reklama

Komentarze