Social media
Wyzwania na TikToku. 10 mln dol. kary
10 mln dol. kary nałożono na TikToka decyzją sądu w Wenezueli. Powodem mają być wiralowe wyzwania (challenge), które miały zdaniem sędziego przyczynić się do śmieci trójki dzieci.
W ubiegłym roku TikTok nie miał dobrej passy na świecie. Przypomnijmy, że coraz więcej mówi się o szkodliwym wpływie aplikacji na zdrowie psychiczne dzieci, a siedem rodzin we Francji pozwało firmę za narażanie ich dzieci na szkodliwe treści. Zdaniem rodziców, miało to doprowadzić do odebrania sobie życia przez dwójkę ich pociech, o czym więcej pisaliśmy w tym materiale.
Natomiast w sierpniu ub.r. informowaliśmy, że sąd apelacyjny USA wznowił sprawę sądową wniesioną przez matkę 10-letniej Nylah Anderson. Według kobiety, jej córka zmarła wskutek wykonywania TikTokowego wyzwania „blackout challenge”.
Czytaj też
Wenezuela: 10 mln dol. kary dla TikToka
Jak informuje CNN, decyzją Sądu Najwyższego w Wenezueli na TikToka nałożono karę grzywny rzędu 10 mln dolarów za brak kontroli nad rozpowszechnianymi wiralowymi wyzwaniami (challenge). W tym przypadku - zdaniem sądu - miało to przyczynić się do śmierci trójki dzieci, a „na wiele wpłynąć”.
Serwis podaje, że gigant technologiczny ma 8 dni na zapłacenie grzywny Narodowej Komisji Łączności. Środki mają zostać przeznaczone na fundusz, który będzie „rekompensatą dla ofiar wyzwań”. Dodatkowo firma ma utworzyć swoje biuro w Wenezueli. Nie wiadomo jednak, jakie będą konsekwencje, jeśli gigant nie zastosuje się do orzeczenia.
W tej sprawie nie podano o jakie konkretnie wyzwania chodziło. Jednakże, w listopadzie prezydent Wenezueli podawał przykłady dzieci, które zmarły np. w wyniku wdychania toksycznych substancji.
Czytaj też
TikTok a sprawa polska
O wyzwaniach i patotreściach na TikToku mówiła w wywiadzie dla CyberDefence24 Kinga Szostko, prezeska Fundacji Prospołeczna, która podawała przykłady niebezpiecznych publikacji.
Czytaj też
Natomiast sprawą patotreści na tej platformie zajęła się Państwowa Komisja ds. Pedofilii (PKDP), która - przypomnijmy - złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie treści ujawnionych w aplikacji TikTok.
„Państwowa Komisja będzie monitorowała czynności podejmowane przez organ ścigania zgodnie ze swoimi kompetencjami” – zaznaczyła PKDP w piśmie przesłanym do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Więcej o sprawie piszemy w tym materiale.
Czytaj też
/NB
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany