Reklama

Social media

Uwaga na fałszywe e-maile o dopłacie za paczkę na Poczcie Polskiej

Fot. Pexels / Pixabay
Fot. Pexels / Pixabay

Wizerunek Poczty Polskiej jest wykorzystywany w kampanii oszustw internetowych. Cyberprzestępcy wysyłają e-maile zawierające fałszywą informację o konieczności dopłaty 4,99 zł za odbiór oczekującej paczki, zaznaczając, że płatność należy wykonać w ciągu dwóch dni.

Firma CyberRescue ostrzega, że w fałszywych mailach znajduje się przycisk do dokonania płatności, który w rzeczywistości odsyła na fałszywą stronę kontrolowaną przez cyberprzestępców. W witrynie znajduje się formularz, który pyta o numer telefonu, e-mail oraz numer karty płatniczej. „Podając te dane, oszuści są w stanie wyczyścić nasze konto bankowe ze wszystkich oszczędności” - alarmuje firma.

E-maile wysyłane przez cyberprzestępców zawierają liczne literówki - jeden z odbiorców fałszywej korespondencji zwrócił uwagę, że list został podpisany jako „Członkiem Poczta Polska”, całkowicie wbrew zasadom pisowni polskiej.

Gorący okres e-commerce zachętą dla cyberprzestępców

Dominika Szewczyk z CyberRescue przestrzega, że „takie oszustwa będą się pojawiały, zwłaszcza teraz, gdy zamawiamy przez internet prezenty świąteczne”. 

Firma zaleca, aby każdorazowo, kiedy otrzymamy podejrzaną wiadomość, kontaktowć się z rzekomym nadawcą. Jeśli dowiemy się, że wiadomość jest fałszywa, należy ją usunąć oraz zablokować adres e-mail, z którego nadeszła. „Pamiętajmy, żeby nigdy nie klikać pochopnie w linki oraz przyciski znajdujące się w wiadomościach” - radzi spółka.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama