Biznes i Finanse
Zdzikot: cyfryzacja jednym z czynników napędzających rozwój Poczty Polskiej
Inwestycje w logistykę, cyfryzację i automatyzację są czynnikiem dynamizującym rozwój Poczty Polskiej i w przyszłości mają pomóc w odwróceniu niekorzystnych trendów - podkreślił prezes Spółki Tomasz Zdzikot podczas Kongresu 590.
Tomasz Zdzikot zwrócił uwagę, że Poczta jest instytucją powstałą po to, by obsługiwać rynki, które dziś mają charakter zanikający i przeszło 70 proc. jej przychodów generowane jest przez takie rynki. „Rynek listów tradycyjnych w ciągu czterech lat skurczył się o jedną trzecią” - opisywał. „Ten trend będzie postępował” - podkreślił, wspominając, że Poczta realizuje wiele działań w ramach misji publicznej, mimo że jest spółką akcyjną.
„Te wyzwania, wyzwania strategiczne stojące przez Pocztą Polską doskonale rozumie premier Jacek Sasin, na którego polecenie powstała w Ministerstwie Aktywów Państwowych nowelizacja przepisów Prawa pocztowego, która ma zmienić niewydolny mechanizm wspierania finansowania usług powszechnych” - powiedział.
Wraz z rozwojem e-handlu
Według Zdzikota Poczta stara się reagować na niekorzystne trendy i stała się m.in. jednym z liderów rynku logistyki, a także ochroniarstwa, coraz dynamiczniej wchodzi także na rynek przesyłek paczkowych, który rozwija się gwałtownie wraz z rozwojem e-handlu.
„Chcemy, żeby odwróciły się te proporcje pomiędzy przychodami generowanymi przez rynki tradycyjne, żeby w perspektywie strategicznej, przychody z rynków wzrostowych zastąpiły te rynki tradycyjne. To jest absolutnie konieczne” - podkreślił.
„Naszą odpowiedzią na wyzwania jest rozbudowany program inwestycyjny w trzech obszarach” - powiedział. Wskazał, że jednym z nich jest logistyka i automatyzacja procesów logistycznych: Poczta ma m.in. zamiar dalej rozwijać węzły logistyczne.
Cyfryzacja - jeden z kluczowych obszarów
Kolejnym obszarem jest cyfryzacja i rozwój systemów teleinformatycznych, a także automatyzacja ostatniej mili, czyli doręczania przesyłek do klientów. Zapowiedział wprowadzenie jeszcze w tym roku m.in. nowego standardu przesyłek kurierskich, związany z doręczeniem przesyłek następnego dnia po ich nadaniu. Jak mówił, istotnym elementem działania Poczty będzie także obsługa systemu doręczeń elektronicznych.
Prezes podkreślił jednak, że jego firma nie zamierza likwidować placówek pocztowych, gdyż - jak mówił - są one materialnym znakiem ciągłości państwa polskiego, czego dowodem jest m.in. nieprzerwana działalność Poczty podczas pandemii. Dodał, że jest to szczególnie istotne, bo Poczta jest także gwarantem zachowania ciągłości wielu procesów w państwie, np. sądowych.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany