Reklama

Social media

TikTok zbadał kwestie bezpieczeństwa nastolatków w sieci

fot. Solen Feyissa/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Solen Feyissa/ Unsplash/ Domena publiczna

TikTok, platforma społecznościowa do nagrywania krótkich form wideo, przeprowadziła ankietę wśród 10 tys. nastolatków, rodziców i nauczycieli na temat bezpieczeństwa. Na tej podstawie eksperci mieli przygotować wskazówki dotyczące zasad postępowania w serwisie. 

W ramach globalnego projektu, TikTok przeprowadził badanie wśród 10 tys. nastolatków, rodziców i nauczycieli z 10 krajów. Celem miało być zrozumienie zaangażowania młodych ludzi w potencjalnie szkodliwe wyzwania i fałszywe treści, aby stworzyć skuteczniejsze narzędzia reagowania. Raport z badania powstał we współpracy z Praesidio Safeguarding - agencją, która zajmuje się bezpieczeństwem. 

Co jest „ryzykowne” w oczach nastolatków

W ramach badania poproszono nastolatków o opisanie poziomu ryzyka związanego z jednym z ostatnio oglądanych przez nich wyzwań internetowych.

Prawie połowa (48 proc.) uznała, że były one bezpieczne, określając je jako zabawne lub lekkie. 32 proc. przedstawiło je jako ryzykowne, ale nadal bezpieczne, 14 proc. jako ryzykowne i niebezpieczne, a 3 proc. jako bardzo niebezpieczne. Zaledwie 0,3 proc. nastolatków stwierdziło, że brało udział w wyzwaniu, które zaklasyfikowało jako bardzo niebezpieczne.

image
Fot. Materiały prasowe

Badanie wykazało również, że nastolatkowie stosują różne metody, aby zrozumieć ryzyko związane z wyzwaniami internetowymi, zanim wezmą w nich udział. Należało do nich oglądanie filmów z udziałem innych osób, czytanie komentarzy i rozmowy z przyjaciółmi. Udzielanie nastolatkom wskazówek, jak oceniać potencjalne zagrożenia, zostało uznane za jeden z najważniejszych środków, które mogą pomóc w zapewnieniu im bezpieczeństwa.

Blisko połowa (46 proc.) nastolatków stwierdziła, że chciałaby mieć dostęp do szerszych informacji o zagrożeniach oraz informacji o tym, jakie zachowanie jest niebezpieczne.

Wpływ fałszywych treści na bezpieczeństwo

W badaniu zapytano także o rozprzestrzenianie się w internecie fałszywych treści, związanych z samobójstwami i samookaleczeniami. Jak pokazały jego wyniki, 31 proc. nastolatków odczuło negatywny wpływ tego rodzaju materiałów, a 63 proc. z nich stwierdziło, że dotyczyły one ich zdrowia psychicznego. Pokazało również, że opiekunowie nie są pewni, w jaki sposób powinni rozmawiać z nastolatkami o fałszywych treściach. Część z nich obawia się, że jeśli podadzą konkretny przykład, nastolatek może dowiedzieć się o potencjalnie szkodliwym zachowaniu, o którym wcześniej nie słyszał.

Ponad połowa (56 proc.) rodziców stwierdziła, że nie wspomniałaby o oszustwie związanym z samookaleczeniem, gdyby nastolatek nie wspomniał o nim wcześniej, a 37 proc. rodziców uważa, iż trudno jest mówić o oszustwach, bez wzbudzania zainteresowania nimi.

Dodatkowe narzędzia zwiększające bezpieczeństwo użytkowników na TikToku

Jednym z głównych wniosków płynących z raportu jest to, że nastolatkowie, rodzice i nauczyciele potrzebują szerszych informacji na temat wyzwań i fałszywych treści. Dlatego, we współpracy z ekspertami, TikTok opracował nowe zasoby Centrum Bezpieczeństwa, poświęcone wyzwaniom i oszustwom. Zawierają one porady dla opiekunów, które pomogą im rozwiać wątpliwości, jakie wyrażali w związku z rozmowami na ten temat z nastolatkami. Poprawiono również język używany w etykietach ostrzegawczych, a w przypadku wyszukiwania szkodliwych treści, nowa podpowiedź będzie zachęcać członków społeczności do odwiedzenia Centrum Bezpieczeństwa TikToka.

„Kiedy rozpoczynaliśmy nasze pierwsze rozmowy na temat tego projektu, rozmawialiśmy z ekspertami ds. bezpieczeństwa w sieci i słyszeliśmy, że ich zdaniem opiekunowie, nauczyciele i organizacje pozarządowe nie są pewni, jak skutecznie interweniować. Mamy nadzieję, że praca, którą podjęliśmy z najlepszymi ekspertami, pomoże nam wnieść wkład, z którego inni również będą mogli czerpać wiedzę. Wiemy, że działania, które teraz podejmujemy, to tylko część ważnej pracy, którą należy wykonać w całej naszej branży, i będziemy nadal badać i wdrażać dodatkowe środki ochrony na rzecz naszej społeczności” – powiedziała Alexandra Evans, Head of Safety Public Policy, TikTok Europe.

Ułatwienia dla moderatorów

Dodatkowo TikTok miał wprowadzić technologię, która ostrzega zespoły ds. bezpieczeństwa o nagłym wzroście niebezpiecznych treści powiązanych z hashtagami, oraz wychwytuje potencjalnie niebezpieczne zachowania. Na przykład hashtag, taki jak #FoodChallenge, jest powszechnie używany do udostępniania przepisów i inspiracji kulinarnych. Jeśli nastąpiłby przyrost szkodliwych treści powiązanych z tym hashtagiem, zespoły moderacyjne zostaną powiadomione z wyprzedzeniem, aby znaleźć źródło takiej sytuacji i być przygotowanym do podejmowania kroków w celu ochrony przed potencjalnie szkodliwymi rezultatami.

TikTok jest platformą do nagrywania za pomocą urządzeń mobilnych krótkich filmów. Firma posiada globalne biura w Los Angeles, Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Berlinie, Polsce, Izraelu, Dubaju, Bombaju, Krajach Nordyckich, Singapurze, Dżakarcie, Seulu i Tokio.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze