Reklama

Social media

Rosyjska dezinformacja wycelowana w Ukrainę. Fake newsy o „sekretnych laboratoriach” i „broni biologicznej”

Autor. Pablo Stanic/ Unsplash/ Domena publiczna

Martyna Bildziukiewicz, szefowa unijnej grupy do spraw walki z rosyjską dezinformacją - East Stratcom Task Force, zwraca uwagę, że jedną z pojawiających się narracji dezinformacyjnych Kremla są fake newsy o „sekretnych laboratoriach” i produkowanej tam „broni biologicznej”. To pozornie nowa narracja, która przez Rosję pielęgnowana była przez lata.

Reklama

Rosyjska dezinformacja pokazuje swoje oblicze nie od dzisiaj, skupiając się na narracji antyszczepionkowej, anty-5G, antyCOVID-19, a obecnie na antyuchodźczej, by na wielu frontach sprawić, że nastawienie Polaków, jak i Ukraińców do siebie nawzajem będzie zdecydowanie negatywne.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W swoim wpisie w mediach społecznościowych Martyna Bildziukiewicz, szefowa East Stratcom Task Force, wskazuje, że nowa, kłamliwa narracja Kremla ma skupiać się wokół tematu laboratoriów w Ukrainie, które mają być „wykorzystywane do produkcji broni biologicznej”. Zwraca uwagę, że może to się wydawać nowym zjawiskiem w sieci, ale ta kampania dezinformacyjna była już niegdyś wymierzona w Ukrainę, Gruzję i inne kraje regionu.

Jak podkreśliła Bildzukiewicz, w 2021 roku mieliśmy do czynienia z dezinformacją w sprawie laboratoriów „pod kontrolą Pentagonu”, które miałyby rzekomo opracowywać broń biologiczną w niektórych państwach członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw i Gruzji.

Natomiast w 2020 roku dezinformowano, że od 2004 roku w Ukrainie utworzono 15 „niebezpiecznych laboratoriów biologicznych pod kontrolą i finansowanych przez amerykańską armię”. W 2019 roku – dezinformacyjne narracje miały wskazywać, że amerykańskie laboratoria biologiczne zostały odkryte w Gruzji i krajach bałtyckich, gdzie mają rzekomo trwać prace nad przygotowaniem broni biologicznej. Podobne narracje miały być obecne także w 2017 i 2018 roku i sięgać nawet do 2014 roku.

„Dezinformacja i teorie spiskowe na temat laboratoriów biologicznych są od lat forsowane przez machinę Kremla. Cel: przedstawić Rosję jako oblężoną, a Ukrainę i inne kraje jako agresywne marionetki Zachodu” – wskazała Martyna Bildziukiewicz.

Nowa-stara dezinformacyjna narracja

Serwis EuvsDisinfo.eu przypomina, że wedle fałszywej, prokremlowskiej narracji, amerykańskie laboratoria biologiczne na Ukrainie miałyby „opracowywać nową broń biologiczną”.

„Niewykluczone, że doszło do przypadkowego wycieku lub lokalnego eksperymentu w Odessie, Lwowie, Charkowie. Ale problemy Ukraińców nie dotyczą Stanów Zjednoczonych. Dlatego Ukraina pozostaje dziś bardzo niebezpiecznym krajem. Służby wywiadowcze Rosji i Chin wiedzą, że laboratoria biologiczne na Ukrainie stanowią bardzo poważne zagrożenie, ponieważ świat już przeżywa pandemię” – stwierdzać miały rosyjskie trolle.

Inną, fałszywą narrację – jak wskazuje serwis EuvsDisinfo.eu – miało być rzekomo to, że służby wywiadowcze Rosji i Chin wiedzą, że „laboratoria biologiczne w Ukrainie stanowią bardzo poważne zagrożenie, ponieważ świat już przeżywa pandemię”.

Czytaj też

W 2005 roku Ministerstwo Zdrowia Ukrainy i Departament Obrony USA miały podpisać porozumienie ramowe, dotyczące zapobiegania rozprzestrzeniania się technologii, patogenów i wiedzy, które miałyby być wykorzystywane do rozwoju broni biologicznej. Umowa dotyczyła modernizacji wielu laboratoriów, jednak – co należy podkreślić - ambasada USA w Ukrainie wielokrotnie zaprzeczała, jakoby miała utworzyć „wojskowe laboratoria biologiczne” w tym kraju.

Natomiast Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podkreślała, że laboratoria są finansowane z budżetu państwa, podległego Ministerstwu Zdrowia i Państwowej Służbie Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów.

Czytaj też

Organizacja Atlantic Council zwraca uwagę, że Kreml może „poszczycić się” długą historią oskarżania Zachodu o prace nad bronią biologiczną - działania w tym zakresie mają sięgać jeszcze czasów Zimnej Wojny.

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama