Reklama

Social media

Lekarze wzywają Spotify do walki z dezinformacją pandemiczną

Autor. Reet Talreja / Unsplash

Lekarze w liście otwartym wzywają Spotify do walki z dezinformacją na temat COVID-19, która ma miejsce na tej platformie w licznych podcastach rozpowszechniających fake newsy i teorie spiskowe. Zdaniem medyków, platforma pomaga „niszczyć zaufanie opinii publicznej do badań naukowych”.

List otwarty amerykańskich medyków do Spotify podpisało obecnie ponad 250 osób związanych ze środowiskiem lekarskim, ale i zaangażowanych w akademickie badania naukowe z dziedziny medycyny.

Bezpośrednim powodem apelu do platformy był umieszczony na Spotify 31 grudnia ub. r. odcinek podcastu kontrowersyjnego satyryka Joego Rogana, w którym pojawił się dr Robert Malone. To immunolog słynący ze swojego sceptycyzmu wobec szczepionek opartych na technologii mRNA, którą sam pomagał tworzyć.

Czytaj też

Krzywdzące społeczeństwo przekonania

"Przez pozwolenie na szerzenie się fałszywych i społecznie krzywdzących przekonań, Spotify pozwala niszczyć zaufanie do badań naukowych i siać wątpliwości względem wiarygodności zaleceń medycznych opartych o dane" - czytamy w liście lekarzy do platformy.

"To nie tylko problem naukowy i medyczny. To kwestia socjologiczna, która przybrała przerażające proporcje, a Spotify jest odpowiedzialne za przyzwolenie dla tej aktywności na swojej platformie" - dodano.

Autorzy listu wyliczają następnie przypadki dezinformacji covidowej na Spotify, promowanej przede wszystkim w podcaście Rogana.

Jego kanał subskrybuje ponad 11 mln słuchaczy, a on sam nigdy nie stronił od cynicznego stosunku do nauki i drwin z pandemii. W przeszłości Rogan kwestionował sensowność korzystania z maseczek medycznych, a także zalecał leczenie COVID-19 hydrochlorochiną, względem której udowodniono, iż nie przynosi pożądanych w przypadku tej choroby skutków leczniczych.

Czytaj też

Dezinformacja covidowa nie tylko na Spotify

Spotify w przeszłości usuwało treści dezinformujące na temat COVID-19 - odnotowuje serwis Cnet. Jednym z przykładów reakcji serwisu jest całkowite zablokowanie i usunięcie treści podcastera Pete'a Evansa, który w swoich audycjach równie chętnie jak Rogan szerzył fake newsy dotyczące pandemii.

Popularny serwis streamingowy nie jest jednak jedyną platformą, na której pleni się dezinformacja pandemiczna .

Z problemem boryka się również Twitter, który w ostatnich dniach zawiesił konto amerykańskiej polityczki Marjorie Taylor Green intensywnie dezinformującej na temat szczepionek przeciwko COVID-19.

W 2021 r. należący do Google'a serwis YouTube również usunął ponad milion materiałów wideo rozpowszechniających fałszywe twierdzenia na temat pandemii i szczepień.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama
Reklama