Social media

Korea Południowa inwestuje w metawersum. Będzie częścią rządowego programu innowacji

Fot. Ciaran O'Brien / Unsplash

Ministerstwo Nauki Korei Południowej (MIST) przeznaczyło 7,5 mld dol. na inwestycje związane z rozwojem sztucznej inteligencji i budową K-metawersum. Nowe technologie to znaczna część programu innowacji Nowego Cyfrowego Ładu (Digital New Deal) ogłoszonego przez rząd.

Nowy Cyfrowy Ład to program, który ma pomóc krajowi pokonać skutki gospodarcze pandemii COVID-19, szczególnie poprzez cyfryzację wielu jej dziedzin oraz życia społecznego - pisze serwis The Register.

Program ogłoszono w lipcu 2021 r. Jego wartość to 48,5 mld dol., które zostaną przeznaczone na rozwój infrastruktury sieciowej, sztucznej inteligencji i innych technologii. Program ma wygenerować ponad 900 tys. nowych miejsc pracy i zostać zrealizowany do 2025 r.

Gospodarka oparta na danych

20 proc. z kwoty 7,5 mld dol. trafi na projekty związane z rozwojem m.in. technologii pojazdów autonomicznych, które mają być zaimplementowane na 67 proc. krajowych dróg. Samochody mają wymieniać się danymi między sobą i w ten sposób usprawnić m.in. logistykę.

65 proc. przeznaczone zostanie na rozwój sieci danych i projekty sztucznej inteligencji. 5,6 proc. kwoty trafi na rozwój usług cyfrowych, takich jak nauczanie domowe i medycyna online. 9 proc. zaś posłuży do wsparcia rozwoju metawersum i usług chmurowych.

Czytaj też

Koreańskie metawersum nową platformą życia

Budowa K-metawersum pochłonie 28,4 mln dol. i ma służyć przede wszystkim celom kulturalnym oraz rozwojowi gospodarki, czerpiącej zyski z fenomenu, jaką na całym świecie stanowi kultura Korei Południowej - twierdzi serwis.

Rząd w Seulu oprócz samej platformy planuje również sfinansować powstawanie konkretnych treści, na co przeznaczone ma zostać kolejne kilkanaście milionów dolarów.

W budowę narodowego metawersum Korei Południowej docelowo będzie zaangażowanych 220 firm. Stworzona zostanie także specjalna akademia, która ma do 2026 r. wykształcić 40 tys. ekspertów z branży.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected] Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.