Social media

Kolejna aplikacja wprowadza dodatkową kontrolę rodzicielską

Fot. Thought Catalog/Unsplash

Snapchat umożliwi rodzicom blokadę dwuznacznych treści dla nastolatków. Czy nowe filtry okażą się być skuteczne?

Na początku tego miesiąca informowaliśmy o nowym narzędziu Instagrama , którego zadaniem ma być weryfikacja wieku użytkowników. Teraz o wprowadzeniu podobnej opcji mówi Snapchat.

Jak wskazuje portal TechCrunch , Snapchat już wcześniej blokował m.in. treści nawołujące do nienawiści, brutalne sceny, itd. Teraz te ograniczenia mają być jeszcze bardziej uszczelnione i rozszerzone. Stąd też ogłoszenie nowych funkcji umożliwiających skuteczniejsze filtrowanie treści oglądanych przez nastolatków.

Czytaj też

"Ogranicz wrażliwe treści"

Opiekunowie zyskają filtr o nazwie „ogranicz wrażliwe treści". Będzie on dostępny w Family Center Snapchata (Centrum familijnym). Po uruchomieniu filtra nastoletni użytkownicy aplikacji nie będą mogli oglądać krótkich filmów w sekcji Stories i Spotlight, których treść może być uznana za kontrowersyjną.

Opisywana zmiana doprowadzi też do tego, że Snapchat będzie informować twórców Stories i Spotlight o tym, jakie posty będą polecane na platformie i jakie treści będą uznawane za „wrażliwe".

Takie działanie może doprowadzić do tego, że publikacja bardziej kontrowersyjnych, dwuznacznych treści (np. o charakterze seksualnym) stanie się mniej „opłacalna", ponieważ trafi na nie mniej osób, a to wpłynie na mniejszą liczbę wyświetleń oraz mniejsze zyski.

Czytaj też

Snapchat się zmienia

Zmiany zachodzące w aplikacji Snapchat i w ograniczaniu pewnych treści trwają już od kilku lat. W 2021 roku przedstawiciele Snapchata byli przesłuchiwani przez amerykański Kongres w sprawie pokazywania w kanale Discover treści dla dorosłych. Zarzuty senatorów wobec aplikacji dotyczyły między innymi tego, że była ona oznaczana jako odpowiednia dla już 12-letnich dzieci.

W lutym firma uruchomiła chatbota obsługiwanego przez technologię GPT Open AI. Wiadomo już, że również w tym przypadku pojawiały się pewne „kontrowersje". Chatbot potrafił sugerować nieletnim użytkownikom działanie niezgodne z prawem (np. dotyczące posiadania marihuany). Wiele wskazuje więc na to, że za jakiś czas, także i w tym konkretnym przypadku, pojawią się kolejne ograniczenia Snapchata.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

/MG

Komentarze

    Czytaj także