Reklama

Social media

Jak państwo przygotowane jest na zagrożenia płynące z cyberprzestrzeni?

Konferencja Cyber24 Day/ fot. Robert Suchy/Grupa Defence24
Konferencja Cyber24 Day/ fot. Robert Suchy/Grupa Defence24

Jak infrastruktura krytyczna przygotowana jest na zagrożenia płynące z cyberprzestrzeni? O tym dyskutowano podczas konferencji Cyber24Day podczas jednej z debat. 

W debacie „Infrastruktura krytyczna w dobie cyberzagrożeń” wzięli udział: płk dr inż. Mariusz Chmielewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni; Nikodem Bończa-Tomaszewski, prezes spółki Exatel oraz Jan Jakub Szczyrek, szef spółki MindMade z grupy WB. 

Płk dr inż. Mariusz Chmielewski zapewniał, że na wypadek sytuacji kryzysowych, łączność na terenie Polski zostałaby zachowana.

„Oczywiście w wypadku różnego rodzaju sytuacji kryzysowych, system bezpieczeństwa państwa bezpośrednio ma swoje narzędzia, żeby tę komunikację czy jawną czy zastrzeżoną zapewnić. Wiemy o tym, że są systemy teleinformatyczne, czy telefonii komórkowej czy system TETRA to są takie systemy, które mają zapewnić wiele kanałów komunikacji na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa państwa. One dotyczą nie tylko zarządzania informacją w zakresie resortu, głównych organów państwa, ale też w zakresie samorządów” – mówił wiceszef Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.  

„Jeżeli chodzi o łączność radiową, łączność telefonii komórkowej, mamy swoje narzędzia, natomiast też trzeba powiedzieć, że to nie jest tak, że w trakcie konfliktu od razu wyłączy się telefonia komórkowa. W przypadku konfliktów, które obserwujemy w tej chwili, żaden agresor czy adwersarz nie pozwala sobie również na całkowity blackout czy wyłączenie łączy telekomunikacyjnych, dlatego, że wpływa to bardzo mocno na społeczeństwo informacyjne jest wrażliwe na brak dostępu do informacji” – dodał.

Natomiast szef spółki Exatel Nikodem Bończa-Tomaczewski mówił o tym, że niepokoje związane z 5G nie zostały odpowiednio zaadresowane w przestrzeni publicznej.  „Dezinformacja na temat sieci 5G to zjawisko natury psychospołecznej, a nie technologicznej. W Exatelu zawsze podkreślaliśmy: w rozmowach z mediami, z decydentami, że trzeba wziąć pod uwagę wrażliwość obu stron, niezależnie od tego na ile jest ona racjonalna, na ile nie. Dlatego, że operatorzy prywatni wykazywali tendencję, że te protesty uważali za erupcje głupoty. Nie byli również w stanie wypracować jawnej, czytelnej, naukowej komunikacji na temat tego, jak rzeczywiście promieniowanie elektromagnetyczne wpływa na ludzkie zdrowie, co tylko potęgowało spiskowe nastroje” – mówił prezes Exatelu.

„Promieniowanie elektromagnetyczne, tak jak większość rzeczy, która nas otacza, nie jest kompletnie neutralne dla zdrowia ludzkiego, to jest oczywiste. Natomiast nie różni się ono niczym od tego, które generowało 3G lub 4G. Tych masztów będzie więcej, natomiast są badania, które wykazują, że częstotliwość 3,4-3,8 GHz nie jest tak szkodliwa, żebyśmy musieli ją wyłączać” – dodał.

Bończa Tomaszewski, Exatel: Jakie zmiany przyniesie nowelizacja KSC?

Współczesne systemy reagowania kryzysowego

Jan Jakub Szczyrek, prezes MindMade nie miał wątpliwości, że sieci reagowania kryzysowego będą tworzone na podstawie sieci LTE.

Zobacz: Jaki będzie nowoczesny ogólnopolski cyfrowy system łączności radiowej?

„Proces budowy łączności kryzysowej jest długotrwały i musi być podzielony na wiele etapów. Nie możemy zapominać o tym, co mamy, ani o tym, co będziemy chcieli mieć (…) Wydaje się, że takim najbardziej sensownym podejściem jest podejście procesowe, w którym te wszystkie systemy będziemy umieli jednolicie łączyć w jeden system (…) Generalnie rzecz biorąc, służby są skomunikowane. Każda z nich w obrębie własnej organizacji" – mówił prezes MindMade.

„Patrząc na to, co mamy i patrząc w przeszłość powinniśmy sobie powiedzieć, że kierunki (systemu łączności - red.) zostały już wyznaczone. Gdybym dwa lata temu miał mówić na ten temat, to musiałbym mówić w trybie przypuszczającym, ale dzisiaj mam pewność, że współczesne systemy reagowania kryzysowego budowane będą na podstawie sieci LTE” – dodał.  

/Daniel Czyżewski 

image

 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama