Reklama

Social media

Irlandia przyłącza się do planu, aby Big Techy zapłaciły wszędzie podatek

Fot.  felipepelaquim/unsplash.com
Fot. felipepelaquim/unsplash.com

Republika Irlandii poparła plany Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) dotyczące stworzenia zharmonizowanych przepisów podatkowych, które powstrzymają firmy Big Tech od prowadzenia działalności w jurysdykcjach o niskich podatkach.

Tym samym OECD jest blisko sfinalizowania planu wdrożeniowego, dzięki któremu ma nadzieję na uzyskanie części dochodów z cyfrowych międzynarodowych korporacji.

Dotychczas irlandzkie prawo pozwoliło firmom takim jak Apple, Google, Amazon, Microsoft i innym na stosowanie legalnych, ale cynicznych rozwiązań – niektórym znanych jako „Double Irish Dutch Sandwich” (tzw. holenderska kanapka) – w celu znacznego obniżenia ich zobowiązań podatkowych.

Kraj zrobił to w ramach strategii przyciągania inwestycji i udało się – Irlandia skończyła z dużymi biurami i mnóstwem sztucznych miejsc pracy - zaznaczył Simon Sharwood na łamach portalu TheRegister.

Irlandzki kierunek zmian

Minister finansów Irlandii Paschal Donohoe pochwalił wczoraj zmianę jako „ważny krok w kierunku rozwiązania problemów spowodowanych cyfryzacją gospodarki, która spowodowała, że międzynarodowe ramy podatkowe mają trudności z dostosowaniem się do zmieniających się modeli biznesowych dużych międzynarodowych przedsiębiorstw”.

Dodał, że „56 irlandzkich międzynarodowych korporacji zatrudniających około 100 tys. osób i 1,5 tys. zagranicznych przedsiębiorstw wielonarodowych z siedzibą w Irlandii zatrudniających około 400 tys. osób” będzie musiało zapłacić co najmniej 15 proc. nowej opłaty w wyniku zgody Irlandii na plan OECD.

Holenderska kanapka, czyli polityka Big Tech

Innym narodom na całym świecie taka polityka się nie spodobała, ponieważ praktyki księgowe dla dużych firm wymagane do złożenia tzw. kanapki spowodowały, że niewielki podatek zapłacono w innych jurysdykcjach niż te, w których konsumenci faktycznie konsumują produkty Big Tech. Dlatego rządy wielu państw były świadome, że tracą ogromne kwoty pieniędzy każdego dnia.

Wieloletni wysiłek OECD miał na celu powstrzymanie takich praktyk poprzez projekt erozji rajów podatkowych i przenoszenia zysków. Głównym celem tego projektu było stworzenie globalnej minimalnej efektywnej stawki podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 15 procent dla międzynarodowych korporacji o przychodach przekraczających 750 milionów euro.

Droga reform OECD

Plan ma zostać ukończony w październiku tego roku i zostać wdrożony dwa lata później. Państwa będą mogły skorzystać z 15 procentowego podatku już w 2023 roku - podkreślają inicjatorzy reformy.

Według stanu na sierpień 2021 r. 140 krajów podpisało się pod tym planem. Teoretycznie powinno to oznaczać, że rządy mają więcej gotówki, aby służyć nam wszystkim lub przynajmniej spłacić olbrzymie długi, które zaciągnęły, utrzymując gospodarki na powierzchni w trakcie pandemii COVID-19, podczas gdy zyski Big Techów tym czasie rosły.

/Aleksander Mazur 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
fot. Reklama

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama