Reklama

Social media

Facebook zablokował firmy oferujące inwigilację użytkowników. Klientami były podmioty z Polski

Autor. Nadine Shaabana/unsplash.com

Zablokowano konta na Facebooku i Instagramie firm oferujących usługi z zakresu szpiegostwa na życzenie - poinformował koncern Meta (dawniej Facebook). Działania giganta objęły 7 podmiotów: cztery pochodzą z Izraela, a pozostałe z Chin, Indii i Macedonii Północnej. Klienci jednego z przedsiębiorstw pochodzili z Polski.

Jak podała firma w komunikacie, czwartkowe działania to wynik wielomiesięcznego śledztwa w sprawie "globalnego przemysłu inwigilacji do wynajęcia".

"Te spółki są częścią rosnącego przemysłu, który oferuje ingerujące narzędzia software i usługi inwigilacyjne dla każdego klienta - niezależnie od tego, kto jest ich celem, i mimo naruszeń praw człowieka, które mogą umożliwiać" - czytamy w komunikacie. Meta uważa, że najbardziej znana i owiana niesławą firma branży - izraelska NSO, producent programu Pegasus - jest tylko jednym elementem tego biznesu.

Klienci z Polski

Ukarane podmioty to izraelskie : Cobwebs Technologies, Cognyte, Black Cube i Bluehawk CI, a także północnomacedoński Cytrox, indyjski Belltrox i niewymieniona z nazwy firma z Chin. Wykorzystywały one Facebooka, by za pomocą fałszywych kont i zabiegów socjotechnicznych pozyskać informacje o użytkownikach serwisu lub zainfekować ich komputery złośliwym oprogramowaniem. Koncern Meta podał, nie wskazując szczegółów, że wśród klientów firmy Cobwebs były również podmioty z Polski.

Blokada kont na Facebooku i Instagramie

Celem inwigilacji na zlecenie klientów w wielu krajach na całym świecie, w tym w krajach autorytarnych, bywali politycy, dziennikarze, aktywiści, naukowcy, prawnicy czy duchowni.

W ramach ogłoszonych działań zablokowano ponad 1000 fałszywych kont na Facebooku i Instagramie. Wszystkim podmiotom wysłano pisma sądowe wzywające do zaprzestania działań. Poinformowano też 50 tys. osób, które były obiektami inwigilacji przez wymienione firmy.

Czas zareagować

Meta odnotował w komunikacie, że także inne firmy technologiczne oraz rządy państw zaczęły podejmować działania przeciwko branży inwigilacyjnej, wskazując m.in. na pozew Apple przeciwko NSO .

"Aby nasza kolektywna odpowiedź była skuteczna, konieczne jest, by platformy technologiczne, społeczeństwo obywatelskie i demokratyczne rządy podnosiły koszty tego globalnego przemysłu i zniechęciły do oferowania tych uwłaczających usług" - oznajmiła firma.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama
Reklama