Reklama

Social media

Czy Facebook zniknie z Europy? Meta rozważa taką możliwość

fot.  Dima Solomin/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Dima Solomin/ Unsplash/ Domena publiczna

Jeśli Meta nie otrzyma opcji przesyłania, przechowywania i przetwarzania danych swoich europejskich użytkowników na serwerach w USA, Facebook i Instagram mogą zostać zamknięte w całej Europie - ostrzega właściciel tych mediów społecznościowych w swoim rocznym raporcie.

Reklama

Meta ostrzega Europejczyków, że Facebook i Instagram zostaną im zabrane, jeśli UE nie pozwoli koncernowi prowadzić dowolnie działań związanych z udostępnianiem danych. Firma dodała, że możliwość udostępniania i wykorzystywania danych użytkowników jest ważna dla realizowania działań z zakresu marketingu ukierunkowanego, który jest jednym z głównych źródeł jej przychodów.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Gigant technologiczny jest wciąż krytykowany z powodu działań związanych ze śledzeniem i udostępnianiem danych, ponieważ zdaniem ekspertów, może to zagrażać prywatności użytkowników.

W zeszłym tygodniu Meta opublikowała roczny raport  i informację o tym, dlaczego rozważa usunięcie Facebooka i Instagrama z Europy. „Jeśli ograniczymy się do udostępniania danych między naszymi produktami i usługami, może to wpłynąć na naszą zdolność do świadczenia naszych usług" — przekazała firma.

Sporny transfer danych z Europy do USA

Kluczową kwestią dla Mety jest transfer danych, regulowany za pomocą tak zwanej Tarczy Prywatności i innych umów modelowych, których Meta używa do przechowywania danych europejskich użytkowników na amerykańskich serwerach. Obecne umowy umożliwiające przesyłanie danych są pod ścisłą kontrolą w UE. Jednak traktat ten został unieważniony przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w lipcu 2020 r. z powodu naruszenia ochrony danych. Od tego czasu UE i USA podkreślały, że pracują nad nową lub zaktualizowaną wersją traktatu.

W swoim rocznym raporcie dla amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Meta ostrzega, że "jeśli nowe ramy nie zostaną przyjęte, a firma nie będzie mogła już korzystać z obecnych wzorcowych umów „lub alternatyw", firma „prawdopodobnie nie będzie już w stanie oferować wiele swoich najważniejszych produktów i usług", w tym Facebooka i Instagrama, w Unii Europejskiej.

Czytaj też

W swoim oświadczeniu Nick Clegg, wiceprezes Meta ds. globalnych i komunikacji ostrzegł, że „brak bezpiecznych, bezpiecznych i legalnych międzynarodowych transferów danych zaszkodzi gospodarce i utrudni rozwój firm opartych na danych w UE". Jego zdaniem wpływ odczułyby duże i małe firmy w wielu sektorach. "Firmy potrzebują jasnych, globalnych zasad popartych silnymi rządami prawa, aby chronić transatlantyckie przepływy danych w perspektywie długoterminowej" - dodał.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama