Reklama

Social media

Coraz więcej wpisów dezinformacyjnych, zniechęcających do Ukraińców

Autor. Yura Khomitskyi/ Unsplash/ Domena publiczna

W sieci można zaobserwować duży wzrost treści dezinformacyjnych, powiązanych z aktualnymi wydarzeniami - wskazują eksperci NASK. Wśród nich wymieniają m.in. Konkurs Piosenki Eurowizji 2022 czy zabójstwo w Warszawie, które stały się pożywką dla dezinformacji. W obu przypadkach autorzy przekazów dezinformacyjnych próbują, bezpodstawnie, budować narrację o „niewdzięczności, jaką mają wykazywać Ukraińcy w stosunku do Polaków”.

Reklama

W zależności od rozwoju sytuacji na polskim podwórku, ale i przebiegu wojny w Ukrainie, rosyjska propaganda obiera nowe linie dezinformacyjne, których celem jest sianie nienawiści wobec Ukraińców i nastawianie Polaków przeciwko uchodźcom.

Reklama

Czytaj też

Reklama

To widać choćby na podstawie ostatnich wydarzeń i kontrowersji, jakie wzbudził tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji i przyznawanie punktów przez Ukrainę polskiemu reprezentantowi.

Eksperci NASK z zespołu ds. walki z dezinformacją wskazują w analizie przesłanej portalowi CyberDefence24.pl, że w ostatnim czasie rzeczywiście można zaobserwować w social mediach, iż dużo wpisów poświęcono głosowaniu jurorów, pochodzących z Ukrainy w trakcie konkursu Eurowizji.

"Jurorzy przyznali polskiemu wykonawcy rzekomo 0 punktów, co stworzyło pole do efektywnej dezinformacji nakierowanej na zniechęcanie Polaków do narodu ukraińskiego. Autorzy wpisów mających szkodliwy charakter celowo pomijali kwestię przyznania przez obywateli Ukrainy maksymalnej liczby punktów polskiemu wykonawcy. Odbiorcy wpisów skonstruowanych w ten sposób wyrażali swoje oburzenie brakiem wdzięczności Ukraińców za pomoc Ukrainie. Tym samym, przedstawiono politykę Polski wobec pomocy Ukraińcom jako niesłuszną" - oceniają eksperci ds. walki z dezinformacją z NASK.

Dodają, że jeśli chodzi o zdarzenie do jakiego doszło w ciągu ostatnich dni na warszawskim Nowym Świecie (chodzi o morderstwo mężczyzny, policja poszukuje sprawcy - red.), to winę próbowano przypisać Ukraińcom (co zgodnie z oficjalnymi stanowiskami służb nie miało miejsca).

"Wokół tego tematu skupiło się wiele negatywnych komentarzy wobec Ukraińców przebywających na terenie Polski, pomimo że narodowość sprawcy nie została potwierdzona – pojawiły się też pierwsze informacje ze strony Polskiej Policji, o tym że zabójcą najprawdopodobniej nie jest obcokrajowiec" - czytamy dalej w opinii specjalistów.

Czytaj też

Czego spodziewać się po rosyjskiej propagandzie?

Mychajło Fedorow, wicepremier i minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy, który w tym tygodniu spotkał się z polskimi dziennikarzami, w odpowiedzi na pytanie CyberDefence24.pl, jakich narracji dezinformacyjnych spodziewa w czasie wojny ze strony rosyjskiej propagandy, wskazał kilka: „Jest kilka linii narracyjnych. Jedną z nich jest twierdzenie, że >>Ukraińcy to neonaziści<< - wymienił. Więcej na ten temat piszemy w tym tekście.

Czytaj też

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama