Reklama

Social media

Brutalność Grupy Wagnera gromadzi miliardową publiczność na TikToku

grupa Wagnera logo ukraina
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter / Haisollokopas/Wikimedia Commons/CC4.0 / Modyfikacje: CyberDefence24

Na TikToku krążą setki filmów zawierających m.in. akty przemocy, które gloryfikują wykorzystywanych przez Rosję najemników. Materiały zostały wyświetlone ponad miliard razy. Część z nich dotyczy egzekucji Jewgienija Nużina.

Reklama

Mowa o Grupie Wagnera, czyli najemnej prywatnej armii w służbie Putina. Działa jako firma świadcząca usługi wojskowe, choć określana jest również jako „rosyjska organizacja paramilitarna". Wynika to z faktu, że grupa rekrutuje najemników do wojen prowadzonych przez Moskwę. Ma to także miejsce w przypadku Ukrainy (więcej na ten temat w poniższym filmie Defence24).

Reklama
YouTube cover video
Reklama

Czytaj też

Gloryfikacja Wagnerowców

Jedno z nagrań, na które trafili eksperci News Guard ma pokazywać egzekucję Jewgienija Nużina, czyli najemnika Grupy Wagnera, który poddał się ukraińskim wojskom, a następnie został schwytany przez siły Putina. 

Poza tym wideo specjaliści znaleźli 159 innych materiałów na TikToku, przedstawiających lub nawiązujących do przemocy stosowanej przez Wagnerowców. Są bezwzględni i często nazywają siebie „muzykami" a wojnę „koncertem". 

Filmy krążące po platformie gloryfikują poczynania grupy. 14 ze 160 wykrytych nagrań dotyczyło egzekucji Jewgienija Nużina. Wszystkie zidentyfikowane nagrania zostały wyświetlone ponad miliard razy (materiały tylko języku angielskim miały ponad 60 mln wyświetleń do 29 listopada br.). 

Co ważne, 500 innych filmików służyło Grupie Wagnera jako narzędzia propagandowe i zachęcające do zostania najemnikiem. Zdaniem specjalistów naruszają one zasady TikToka, dotyczące zakazu promowania treści, które gloryfikują, promują, wspierają lub zachęcają do przemocy. Eksperci zidentyfikowali także 10 hasztagów bezpośrednio związanych z Wagnerowacmi.

Czytaj też

Agresja wobec Ukrainy

Ponadto, zespół News Guard zidentyfikował ponad 500 teledysków, które nie przedstawiają bezpośrednio aktów przemocy, lecz nawołują do agresji wobec Ukraińców, w tym do ich zabijania pod pretekstem walki z rzekomym nazizmem. 

W ramach TikToka działa również 5 kont, które zachęcają użytkowników do odwiedzania witryn, gdzie Wagnerowcy publikują ogłoszenia rekrutacyjne.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze