Reklama

Social media

30 krajów rozmawia o ransomware. Rosja nie została zaproszona

Fot. Biały Dom
Fot. Biały Dom

Stany Zjednoczone zorganizowały konferencję poświęconą walce z ransomware oraz innymi najważniejszymi zagrożeniami obecnymi w cyberprzestrzeni. W wirtualnym spotkaniu bierze udział 30 krajów z całego świata, jednak do stołu nie została zaproszona Rosja. Powodem są podejrzenia, że Kreml inspiruje wiele cyberataków w sieci.

Na początku października br. Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział zorganizowanie międzynarodowej konferencji m.in. w sprawie przeciwdziałania atakom typu ransomware. Szef Białego Domu chce zacieśnienia współpracy w zwalczaniu cyberprzestępczości.

Konferencja bez Rosjan

Wirtualna konferencja rozpoczęła się w środę, według planu ma potrwać 2 dni. Jednak, jak donosi Reuters, Rosja nie została zaproszona do udziału w wydarzeniu, w które są zaangażowane 30 państwa z całego świata.

Według rozmówców Reutersa, przyczyną jest fakt, że wiele gangów ransomware działa z obszaru Rosji. Niektórzy amerykańscy urzędnicy i analitycy twierdzą, że rosyjskie cybergangi pracują za cichą zgodą Kremla, ale nie są bezpośrednio kontrolowane przez rząd.

Dwudniowe spotkanie obejmuje 6 sesji i m.in. takie tematy, jak nadużywanie wirtualnej waluty do prania pieniędzy, ściganie cyberprzestępców, wykorzystanie dyplomacji do przeciwdziałania ransomware i pomaganie państwom stać się bardziej odpornymi na takie ataki.

W przyszłości możliwa współpraca

Wraz ze Stanami Zjednoczonymi w konferencji biorą udział m.in. Indie, Australia, Niemcy, Wielka Brytania, Kanada, Francja, Brazylia, Meksyk, Japonia, Ukraina, Irlandia, Izrael, Południowa Afryka i kraje Unii Europejskiej.

Przedstawiciel Białego Domu zaznaczył, że Stany Zjednoczone rozmawiają bezpośrednio z Rosją w kwestii ransomware w ramach grupy ekspertów USA-Kreml, która została utworzona przez prezydentów Joe Bidena i Władimira Putina.

Urzędnik powiedział, że rozmowy z Rosją trwają, USA podzieliły się informacjami na temat konkretnych podmiotów przestępczych w Rosji i że Moskwa podjęła wstępne kroki w celu rozwiązania poruszanych kwestii.

Prezydent Joe Biden - po serii ataków w tym roku, które groziły destabilizacją dostaw energii i żywności w USA - temat cyberbezpieczeństwa wyniósł do najwyższych szczebli administracji. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy,o których trzeba  napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama

 

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze (1)

  1. Kiks

    Po co zapraszać notorycznego krętacza. Świat ma już dosyć ruskich bajeczek.

Reklama