Rząd wprowadził drugi stopień alarmowy w cyberprzestrzeni

20 lipca 2016, 19:02
Fot. P. Tracz/KPRM

– Premier Beata Szydło podpisała zarządzenie w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego ALFA od północy 20 lipca do 23.59 1 sierpnia i stopień alarmowy BRAVO, jeśli chodzi o cyberprzestrzeń – powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Stopień ALFA ma charakter ogólnego ostrzeżenia. Po wprowadzeniu pierwszego stopnia alarmowego organy administracji publicznej będą zobligowane do prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludności. Będą musiały na bieżąco przekazywać informacje odpowiednim służbom w przypadku znalezienia podejrzanych pakunków, samochodów, czy o podejrzanie zachowujących się osobach.

– Chodzi też o wzmocniony monitoring cyberprzestrzeni i dyżury osób, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni – dodał rzecznik rządu.

Organy administracji będą też zobligowane, żeby sprawdzić swoje instalacje alarmowe i przepustowość dróg ewakuacyjnych i dokonać przeglądu procedur związanych z wprowadzeniem wyższych stopni alarmowych.

Ustawa o działaniach antyterrorystycznych zakłada, że w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA. Najwyższy czwarty stopień, DELTA, może być wprowadzany, gdy dojdzie do zdarzenia terrorystycznego lub informacje będą wskazywać na zaawansowaną fazę przygotowań do takiego zdarzenia w Polsce albo wobec Polaków lub naszych instytucji za granicą.

Stopień alarmowy wprowadza premier lub - w przypadkach niecierpiących zwłoki – minister spraw wewnętrznych, informując premiera.

Przy trzecim lub czwartym stopniu zagrożenia (CHARLIE lub DELTA) szef MSWiA może sam albo na wniosek szefa ABW lub szefa policji "zarządzić zakaz odbywania zgromadzeń publicznych lub imprez masowych na obszarze lub w obiekcie objętym stopniem alarmowym, jeżeli jest to konieczne dla ochrony życia i zdrowia ludzi lub bezpieczeństwa publicznego".

Trzeci i czwarty stopień można wprowadzić w przypadku zdarzeń terrorystycznych godzących w bezpieczeństwo Polski lub innego państwa, ale stwarzającego zagrożenie dla nas oraz w przypadku zdarzenia terrorystycznego godzącego w bezpieczeństwo i porządek publiczny. Przy trzecim i czwartym stopniu można skorzystać też z pomocy wojska do przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym. Decyzję o użyciu sił zbrojnych ma podejmować szef MON na wniosek szefa MSWiA, a prezydent może je uchylić lub zmienić.

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Jacek
czwartek, 21 lipca 2016, 09:37

Pełna "polonizacja" nazewnictwa alarmów.... A przecież Polacy nie gęsi swój język mają...

MRSS
czwartek, 21 lipca 2016, 00:37

A może by powiedzieć wprost, że Światowe Dni Młodzieży są imprezą podwyższonego ryzyka i kazać je ogrodzić? Czy są równi i równiejsi?

info
środa, 20 lipca 2016, 21:53

czyli... ostrzeżenie dla rządu i pis-u.... że prezes podpiął swojego laptopa na sztywno do sieci rządowej...

ania
środa, 20 lipca 2016, 20:23

Takie to pompatyczne, a byle g* nie mozna zalatwic w uw przez internet, nie mowiac o stopniu panstwa, epuap lub np formularze 500+ smiech ze cofnac nie mozna... Minie epoka ze komputery nie beda rzadzacym zawadzaly, bo jesli by bylo wszystko tak jak powinno byc zrobione to w wielu sprawach skompromitowali by sie i nie bylo by im tak latwo doic spoleczenstwo.

ania
czwartek, 21 lipca 2016, 17:13

gdzie moj komentarz?

Tweets CyberDefence24