Reklama

Biznes i Finanse

Rozwój 5G w przemyśle nabiera tempa

Fot. Ellie Meh/unsplash.com
Fot. Ellie Meh/unsplash.com

Postępy w zakresie rozwoju technologii 5G będą osiągane w bardzo szybkim tempie - prognozują specjaliści firmy Capgemini. Jak wskazują,  40 proc. podmiotów przemysłowych zamierza wdrożyć 5G w przynajmniej jednej fabryce w ciągu najbliższych dwóch lat. 

Według Capgemini warto zacząć coraz intensywniej inwestować w rozbudowę sieci 5G, ponieważ jest to szansa na skok cywilizacyjny dla naszego kraju, a infrastruktura ultraszybkiego mobilnego internetu ma wiele zastosowań.

Cytowany w dokumencie analityk, architekt rozwiązań IT w Capgemini i doktorant informatyki na Uniwersytecie Śląskim Ruslan Korniichuk ocenił, że ta technologia wpłynie na rozwój w sektorach produkcji, transportu, rolnictwa, administracji publicznej. Dzięki niej rozwiną się kolejne, innowacyjne produkty i usługi.

Jak dodał mówimy tu m.in. o uruchomieniu transportu autonomicznego i koncepcji inteligentnego miasta, w którym możliwa będzie np. dynamiczna zmiana ustawień sygnalizacji świetlnej w celu redukcji zatorów drogowych, czy też dostosowanie produkcji energii do jej aktualnego zużycia.

Firma Capgemini oceniła, że postępy w zakresie rozwoju technologii 5G będą osiągane w bardzo szybkim tempie. 40 proc. organizacji przemysłowych przewiduje wdrożenie 5G w co najmniej jednej fabryce w ciągu najbliższych dwóch lat - napisano w analizie.

Jak pokazują badania przeprowadzone na próbie ponad 1000 firm produkcyjnych z całego świata, możliwości, jakie stworzyły pilotażowe wdrożenia sieci 5G spełniły lub przekroczyły oczekiwania większości firm, które można zaliczyć do grona >>early adopters<< tej technologii - czytamy. Już same testy 5G i wdrożenia na wczesnym etapie przynoszą znaczne korzyści biznesowe - aż 60 proc. menedżerów z sektora przemysłu, których organizacje wdrożyły rozwiązania ultraszybkiego internetu twierdzi, że 5G pomogła im osiągnąć wyższą wydajność operacyjną - dodano.

Według Korniichuka dla Polski istotny będzie wpływ 5G na rozwój sektora rolnictwa, co sprawi, że rolnicy będą mieli szansę na bieżąco reagować i rozwiązaywać problemy związane z poszczególnymi fragmentami pola, przykładowo - z nawadnianiem.

Ekspert ocenił również, iż rozwój 5G oraz technologii rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości będzie przyspieszał także dalszy rozwój telemedycyny.

Przykładem zastosowań 5G w medycynie według Capgemini jest platforma Proximie, którą od wiosny tego roku testują lekarze kliniczni i chirurdzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Cardiff i Szpitala Uniwersyteckiego w Llandough w Walii. Umożliwia ona pracownikom służby zdrowia wirtualne wejście na dowolną salę operacyjną lub do laboratorium przy wsparciu infrastruktury 5G i technologii rzeczywistości wirtualnej oraz rozszerzonej. Dzięki platformie Proximie lekarze mogą wchodzić w interakcje wizualne i kierować procedurami np. poczas operacji ratujących ludzkie życie z dowolnego miejsca na świecie.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama