Reklama

Artykuł o ataku na bank… wygenerowany przez chatbota?

Bezmyślne kopiowanie treści z chatbotów AI nie jest dobrym pomysłem
Bezmyślne kopiowanie treści z chatbotów AI nie jest dobrym pomysłem
Autor. Freepik.com

Generowanie treści z wykorzystaniem AI wymaga rozwagi (lub niepoprawnej odwagi). Możemy już natknąć się na artykuły w pełni generowane przez sztuczną inteligencję. Mimo tego, że składają się głównie z fałszywych informacji, mogą wyglądać wiarygodnie.

Na jednym z polskojęzycznych portali pojawiła się informacja o „ataku na polski bank”. Aby nie generować niepotrzebnego chaosu, nie podajemy jego nazwy w artykule. Możemy w nim przeczytać, że doszło do „wycieku danych 30 tys. klientów banku”, co oczywiście jest nieprawdą. Wiele wskazuje na to, że treść została automatycznie wygenerowana przez sztuczną inteligencję.

Atak, którego nie było

Na wspomnianym portalu możemy zapoznać się z artykułem opisującym rzekomy incydent w polskim banku. Okładka tekstu również została wygenerowana przez AI.

Tytuł i okładka artykułu o rzekomym ataku
Tytuł i okładka artykułu o rzekomym ataku
Autor. Nowin[.]pl

Materiał zaczyna się od zdania: „dnia 29 kwietnia 2025 roku o godzinie 11:00 CEST (…) poinformował o poważnym incydencie bezpieczeństwa, w wyniku którego doszło do wycieku danych osobowych około 30 000 klientów. Atak hakerski, wykryty w systemach bankowych, naruszył dane takie jak imiona, nazwiska, numery PESEL, adresy zamieszkania oraz dane kontaktowe. Choć bank zapewnia, że środki klientów są bezpieczne, incydent wywołał szeroką dyskusję na temat cyberbezpieczeństwa w sektorze finansowym.”

Co ważne, informację o rzekomym wycieku (którego, podkreślamy ponownie, nie było) podaje również Google AI Overviews, bazując na wyżej wspomnianym źródle.

Wynik wyszukiwania frazy „wyciek (nazwa banku)”
Wynik wyszukiwania frazy „wyciek (nazwa banku)”
Autor. Google / Opracowanie własne
    Reklama

    Fałszywe źródła

    Możemy poprosić chatbota o podanie źródeł swoich tez. Problem pojawia się w momencie, kiedy… ich nie ma. W artykule znajdują się zmyślone i nieprawdziwe źródła informacji (uwzględniające prawdziwe portale), które mają popierać fałszywy tekst. Wyszukiwanie ich w Google nie zwróci żadnych wyników dotyczących tego nieprawdziwego zdarzenia.

    Lista nieprawdziwych źródeł
    Lista nieprawdziwych źródeł
    Autor. Nowin[.]pl
      Reklama

      Weryfikujmy informacje

      Powyższa sytuacja dobrze pokazuje, że weryfikacja informacji jest kluczowa w dzisiejszym świecie. Każdy z nas jest podatny na fałszywe informacje, ponieważ potrafią znacząco oddziaływać na nasze uczucia.

      Warto również zastrzec swój PESEL, nawet jeśli nie mamy jakiegokolwiek potwierdzenia, że nasze dane uległy naruszeniu ochrony.

      Incydent zgłosiliśmy do CERT Polska.

        Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

        Reklama
        Reklama

        Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

        Materiał sponsorowany

        Komentarze

          Reklama