Rosyjska dezinformacja w sieci bez tajemnic. Polska jednym z celów

14 stycznia 2020, 11:39
1Inkr3cu4Agcz3MUSGvAp9Z1gAMAX05X
Fot. en.kremlin.ru

Rosja od lat regularnie prowadzi szeroko zakrojone kampanie dezinformacyjne na popularnych portalach oraz w mediach społecznościowych. Głównym celem Moskwy jest budowanie podziału między państwami Zachodu. Złośliwe operacje wymierzone są między innymi w Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię oraz Polskę. Jakie są tajemnice rosyjskich fake newsów?

6 grudnia, na podstawie informacji udostępnionych przez Graphika, serwis Reddit zbanował 61 kont, które według firmy były elementem szerszej kampanii prowadzonej przez Rosję. Według danych 12 kont prowadziło operacje rozpowszechniające dane dotyczące dokumentów handlowych Wielkiej Brytanii, które zostały wcześniej udostępnione w sieci – wskazuje Graphika.

W raporcie „UK Trade Leaks and Secondary Infektion: New Findings and Insights from a Known Russian Operation”, opracowanym przez specjalistów Graphika, stwierdzono, że firma zbadała działalność kolejnych kont w serwisie, w wyniku czego zidentyfikowała 44 kampanie prowadzone przez Moskwę. Niektóre z nich rozpoczęły się w październiku 2016 roku. „Wiele z nich było fałszywych, opartych na fikcyjnych dokumentach lub spreparowanych wywiadach” – czytamy w raporcie. Wiele fake newsów było wspieranych przez rozbudowaną sieć nieprawdziwych kont, które wykorzystywano do publikacji określonych treści. Według specjalistów sprawa dotyczy nie tylko serwisu Reddit, ale również innych popularnych witryn, w tym m.in. BuzzFeed czy Medium.

Eksperci podkreślają, że większość propagowanych treści ma na celu budowanie podziału między państwami Zachodu, zwłaszcza Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią, ale również Polską, Niemcami oraz innymi państwami regionu.

„Wiele fake newsów podważa politykę prowadzoną przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel oraz francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona” – ujawnia raport Graphika. Popularnym tematem artykułów są również nieprawdziwe informacje na temat Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Korei Południowej, które odbyły się w 2018 roku. Warto pamiętać, że Rosja oficjalnie nie mogła w nich brać udziału, ponieważ została obarczona karą za stosowanie przez lokalnych sportów dopingu.

Odnosząc się do Stanów Zjednoczonych, rosyjskie kampanie dezinformacyjne koncentrowały się przede wszystkim na sprawie ambasador USA na Ukrainie Marie Yovanovitch oraz krytyce wymierzonej w prezydenta Donalda Trumpa. „Celem tego typu fake newsów było podważenie znaczenia Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej, a nie umacnianie wewnętrznych podziałów w państwie” – wskazuje raport.

Specjaliści Graphika tłumaczą, że odkrycie nowych kampanii jest bardzo ważne, ponieważ pokazuje skalę problemu, zakres oraz taktykę działania Rosji. Przykładowo, konta zbanowane przez Reddit rozpowszechniały dezinformację od 3 lat oraz opublikowano ponad 40 fake newsów w co najmniej 6 językach. Moskwa prowadzi wyrafinowane i dobrze wyposażone działania.

Według raportu rosyjskie operacje posiadają swoje ograniczenia, co sprawia, że propagowane informacje nie przyciągają dużej ilości użytkowników. „Historie zamieszczane w sieci przez ostatnie trzy lata kampanii na Reddit nie zyskały prawie żadnego zainteresowania” – wynika z dokumentu. Jak dodają specjaliści, część fake newsów była zwyczajnie „wyśmiana przez użytkowników”.

W dokumencie podkreślono również, że wszystkie zbadane treści rozpowszechniane w sieci były fałszywe. Niektóre zostały spreparowane z dbałością o najmniejsze szczegóły, inne były mocno niedopracowane i prymitywne. Wydaje się, że rosyjskie fake newsy nie odniosły spodziewanego efektu z wyjątkiem jednej operacji. Mowa o wycieku poufnych dokumentów negocjacji handlowych Wielkiej Brytanii ze Stanami Zjednoczonymi. Ich rozpowszechnianie przyczyniło się do wzrostu zainteresowania, a propagowane materiały zyskały popularność również poza granicami Królestwa.

KomentarzeLiczba komentarzy: 36
Szach mat w jednym ruchu.
wtorek, 14 stycznia 2020, 23:51

Zeus niestety ale masz rację. Podpisywanie się polskimi imionami niewiele tu zmienia. Kwestionowanie wszystkiego co kojarzy się z Polską,UE,NATO czy Usa jest aż nadto widoczne. Jednocześnie wychwalanie matuszki rasiji rzuca się w oczy. Róbmy swoje podziękujmy za gaz,ropę i wongiel. I niech spadają na drzewo liście pompować.

Sami eksperci FSB
środa, 15 stycznia 2020, 12:35

Swoją drogą rosyjska dezinformacja bardzo dużo wysiłku i uwagi poświęca Polsce. Takie mają niby mocarstwo atomowe a małą Polską się przejmują. Nawet imperator puten ostatnio ciągle o Polsce wygaduje farmazony. Smutna prawda jest taka, że Polacy mając takie ziemie jak Rosja zbudowali by na nich prawdziwe supermocarstwo z silną gospodarką i demokracją.

i tyle...
środa, 15 stycznia 2020, 11:57

@Szach mat w jednym ruchu. Możesz podziękować za " gaz,ropę i wongiel. I niech spadają na drzewo liście pompować". po prostu tego nie kupuj a innym pozwól decydować: co gdzie i za ile będą kupowali. Reasumując : "Mów za siebie' bo nikt nie upoważnił Ciebie do wypowiadania się za innych.

Szach mat w jednym ruchu.
środa, 15 stycznia 2020, 14:50

Przykro mi, ale to jest kierunek polskiej polityki z którą całkowicie się zgadzam.Konsekwetnie realizowany dopiero od kilku lat. Nad czym boleję z całego serca. Zresztą większość Polaków również! Nasze doświadczenia historyczne i polityczne a także gospodarcze jednoznacznie wskazują jak się wychodzi na współpracy z rasiją. Zresztą czego się spodziewać po kraju,który został zbudowany na zbrodni,kłamstwie i propagandzie! Nie chcemy i tyle. To czego doświadczamy codziennie tutaj i w mediach to dopiero wstęp. Prawdziwy rolercoster dopiero nas czeka! Na koniec nie wyobrażam sobie robienia interesów z bandytą! Co gorsza z bandytą ,który mi grozi.

i tyle...
środa, 15 stycznia 2020, 20:05

@Szach mat w jednym ruchu. To fajnie że się zgadzasz, co nie zmienia faktu, że ja całkowicie się z nią nie zgadza. Szczerze powiedziawszy nie interesują mnie "wasze" doświadczenia. Jak na razie to próbujesz narzucić swoje przekonania wszystkim naokoło, a jeżeli ktokolwiek się nie zgadza to atak ad personam. Nikt nie zmusza Cie do robienia interesów z "bandytą", ale też nie upoważnia do występowania w imieniu "jakiejś " grupy czy "większości Polaków".Także z łaski swojej kolejne wynurzenia w formie: "moim zdaniem". a co do kierunku Polskiej "polityki" to jak na razie kompletne fiasko: polityki wschodniej, polityki w kierunku BS, skłócenie z sąsiadami, marginalizacja w Europie, roszczenia mienia bezspadkowego, konflikt z EU, stagnacja gospodarki itd tak to są sukcesy obecnych rządów.

asad
środa, 15 stycznia 2020, 15:31

Aktualny stosunek Rosji do Polski jest wynikiem obecnej polityki polskiego rządu i patrząc na kłamstwa Rosji widzę, że jest to dobry kierunek obrany przez Polskę. Jak najmniej interesów z Putinem.

melodia
wtorek, 14 stycznia 2020, 22:36

Zastanawiam się kto ma większą efektywność w dzieleniu Polaków na wrogie sorty? Olgino czy inny ośrodek? A może oni zawarli sojusz?

aby
czwartek, 16 stycznia 2020, 13:15

Sądzę iż głupota i ignorancja najwięcej, przykład: Niemcy czyhają by nas napaść - rozsądek mówi 1. sankcje z zajęcia nas spowodowały by olbrzymie straty w eksporcie 2. koszt socjalu wypłacanego naszym eŁgeniuszom dobił by ich bardziej niż połączenie z NRD ;) , 3 wiele innych choćby NATO. Oczywiście nie mówię by nie pamiętać o historii ale mieć większą świadomość i starać się patrzeć na problem z większej perspektywy niż własnego sadła.

Gość
wtorek, 14 stycznia 2020, 20:28

Jeżeli w Europie się nie obudzą i nie podejmą odpowiednich kroków zaradczych , to wróże im ogromne problemy.

Ali
czwartek, 16 stycznia 2020, 00:34

Psy szczekają, a karawana jedzie dalej :) Najlepiej jakby całą kasę zainwestowali w ten swój cyrk :)

Piotr
czwartek, 16 stycznia 2020, 00:31

Daj spokój, mogą nawet nóżkami tupać :) niech wydają na propagandę jeszcze więcej, tu to nie działa :)

Marcin
wtorek, 14 stycznia 2020, 17:22

A słynna na tym portalu mapa z bazą MiG-31K / Kindżał na Gotlandii to fake news ?

Miszczu
wtorek, 14 stycznia 2020, 14:11

61 kont, które przez 3 lata opublikowały 40 fake newsów (39, bo zakładam, ze ten o negocjacjach handlowych US-UK bazował na prawdziwych dokumentach). Czyli mniej więcej 0,5 fake newsa na konto / rok. Dezinformacje, które według samego autora, miały praktycznie zerową skuteczność. W takim razie proszę wybaczyć, ale czym tu sie przejmować? To już wielbiciele teorii spiskowych, takich jak płaska ziemia, mają większe sukcesy.

takie czasy
środa, 15 stycznia 2020, 17:38

No cóż, taka jest aktualnie "jedynie słuszna obowiązująca linia medialna". Ale pomimo tej dzielnej i nieustannej walki z sowieckim zagrożeniem, tropieniem agentów Kremla na wszystkich portalach - polegającej w zasadzie na pisaniu Rosja ( czy "Rasija") z małej litery i tym podobnych "heroicznych" czynach - z obawy przed zalewem sami nie otwierają lodówki bo może z niej wyskoczyć wredny Sowiet, a kto wie może nawet sam Putin.

Adam S.
środa, 15 stycznia 2020, 08:26

Chodzi tylko o materiały opublikowane na tych konkretnych kontach, których fikcyjność udało się udowodnić. Nie ma tu informacji o setkach kont, które są zakładane przez prawdziwych pracowników rosyjskiej propagandy, ani kont troli, które z różnych powodów te informacje udostępniają dalej. To wierzchołek góry lodowej.

tyu
wtorek, 14 stycznia 2020, 18:49

Ja to zrozumiałem że 61 kont rozpowszechniało równocześnie te wszystkie 40 historii. Każde konto z osobna każdą historię (no bo czemu nie skoro wszystko z tej samej centrali sterowane). I to też nie oznacza bynajmniej jednego posta na historię. Takie konta mają "żyć" takimi historiami i gadać o nich w kółko.