Reklama

Niepokojące informacje o akcjach phishingowych podało konsorcjum Anti-Phishing Working Group. Do organizacji należą instytucje z całego świata podatne na to zagrożenie. Najnowsze dane pokazują, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2016 r. liczba unikalnych stron phishingowych wyniosła 289 tysięcy. Tylko w marcu powstało ponad 123 tys. fałszywych portali, których twórcy podszywają się pod realne instytucje. Nieświadomi użytkownicy odwiedzają strony łudząco podobne do oficjalnych portali. Kliknięcie w linki znajdujące się na takich stronach zazwyczaj skutkuje ściągnięciem wirusów na komputer ofiary. Za pomocą fałszywych portali przestępcy wyłudzają też np. dane logowania do bankowości elektronicznej, dane osobowe lub numery kart kredytowych.

Phishing od lat pozostaje jednym z najpopularniejszych form oszustwa internetowego, ale tegoroczne wyniki są najgorsze od 2004 r, czyli od momentu, kiedy APWG zaczęło monitorować to zagrożenie. Od listopada 2015 r. do marca 2016 r. liczba stron phishingowych wzrosła o 250 procent.

Eksperci wyjaśniają, że wzrost liczby fałszywych stron to powszechne zjawisko w okresie świąt Bożego Narodzenia. To, co nie jest typowe to fakt, jak wiele stron powstało już po świętach. Pomimo wielu kampanii informacyjnych użytkownicy internetu wciąż dają się nabrać na fałszywe wiadomości i portale, a przestępcy potrafią coraz lepiej podszywać się pod prawdziwe instytucje. Tylko wzmożona czujność użytkowników może odwrócić ten trend. 

Czytaj też: Fałszywe faktury elektroniczne za prąd

 

Reklama
Reklama

Komentarze