Reklama

Prywatność

Nowe regulacje w USA mogą ograniczyć sprzedaż danych do Chin i Rosji

fot. Alejandro Luengo/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Alejandro Luengo/ Unsplash/ Domena publiczna

Proponowane przez amerykańskich senatorów ponad partyjnymi podziałami regulacje mogą ograniczyć sprzedaż wrażliwych danych użytkowników usług cyfrowych z USA do krajów takich jak Chiny czy Rosja.

Reklama

Nowe kontrole eksportowe dotyczące danych to pierwsze tego rodzaju regulacje, które mają szansę pojawić się w amerykańskim prawie. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jeśli proponowane rozwiązania wejdą w życie, to mogą przełożyć się na ograniczenie sprzedaży wrażliwych danych użytkowników usług cyfrowych do krajów takich jak Chiny czy Rosja. W szczególności chodzi o dane zdrowotne i dane lokalizacyjne osób związanych z wojskiem, z których korzystać mogą wywiady obcych państw.

Nowe uprawnienia amerykańskiego ministra ds. handlu

Określenie tego, które dane mogą stanowić ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego USA, jeśli dostaną się w ręce obcych wywiadów, ma spoczywać na barkach amerykańskiego ministra handlu. To on ma być również odpowiedzialny za zdefiniowanie listy krajów, które przed otrzymaniem danych z USA powinny uzyskać specjalne pozwolenie na import danych, bądź też powinny być odgórnie wykluczone z możliwości pozyskiwania informacji o obywatelach USA. 

Czytaj też

Ryzyko określane ma być na podstawie obowiązujących w danym kraju regulacji ochrony prywatności, zdolności rządu do ingerencji w przetwarzanie danych przez prywatne firmy, a także tego, czy dane państwo prowadzi wrogie wobec USA operacje wywiadowcze lub inne działania.

„To zdrowy rozsądek”

Republikański senator Marco Rubio, który znajduje się wśród promotorów nowych propozycji regulacyjnych, powiedział że „to zdrowy rozsądek, aby chronić wysoce wrażliwe dane milionów Amerykanów przed pozyskaniem przez adwersarzy”. 

Cytowany przez serwis Cyber Scoop polityk stwierdził też, że „nie możemy ufać prywatnym firmom, że ochronią dane Amerykanów, szczególnie mając wzgląd na to, jak wiele z nich prowadzi działalność w Chinach”.

Jego zdaniem proponowane rozwiązania prawne będą stanowiły właściwą odpowiedź na tego rodzaju zagrożenia i przyczynią się do ochrony prywatności obywateli USA.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama