Reklama

Prywatność

Gigant medialny podejrzewa atak ransomware. Zawiadomił organ ochrony danych

Wydawca "The Guardian" podejrzewa, że padł ofiarą ataku ransomware pod koniec 2022 roku
Wydawca "The Guardian" podejrzewa, że padł ofiarą ataku ransomware pod koniec 2022 roku
Autor. Kaihsu at English Wikipedia/ Wikimedia Commons/ CC BY 3.0

Wydawca dziennika „The Guardian” podejrzewa, że został zaatakowany oprogramowaniem ransomware. W związku z tym firma skontaktowała się już z organem nadzorczym, odpowiadającym za ochronę danych osobowych.

Reklama

Władze „Guardiana” skontaktowały się z brytyjskim organem nadzorującym odpowiadającym za ochronę danych po tym, jak podejrzewają, że doszło do incydentu z użyciem oprogramowania ransomware 20 grudnia 2022 roku.

Reklama

Na razie nie wiadomo do jakich danych hakerzy mogli uzyskać dostęp. W Wielkiej Brytanii – zgodnie z przepisami – organizacje muszą każdorazowo kontaktować się - w razie podejrzenia incydentu - z Biurem Komisarza ds. Informacji (ICO), by zgłosić naruszenie ochrony danych osobowych lub utraty dostępu do nich.

Zaatakowane podmioty lub te, które podejrzewają, że padły ofiarą ataku mają obowiązek powiadomić ICO o naruszeniu „bez zbędnej zwłoki i nie później niż 72 godziny po tym, jak dowiedziały się o nim”. Trwa już dochodzenie w tej sprawie.

Reklama

Czytaj też

Praca zdalna bez przeszkód

Gazety „The Guardian” i „The Observer” – zarówno w wersji papierowej, jak i cyfrowej nadal są wydawane, ale personel w Wielkiej Brytanii, USA i Australii pracuje zdalnie – przynajmniej do 23 stycznia br.

Rzecznik wydawcy poinformował The Record Media, że „tak, jak wcześniej ogłosili, systemy Guardian doznały poważnych zakłóceń”. „Mogliśmy nadal publikować nasze materiały dziennikarskie w formie cyfrowej i drukowanej, ale wpłynęło to na szereg kluczowych systemów informatycznych” - podkreślił.

Pełne funkcjonowanie systemów firmy ma zostać przywrócone w ciągu najbliższych kilku tygodni. Wydawca nie zwrócił się jednak o pomoc do Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (National Cyber Security Centre), będącego częścią GCHQ.

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama