Cyberbezpieczeństwo
Globalna walka z ransomware. Powstanie specjalna grupa
Prawdopodobnie w styczniu powstanie globalna grupa zadaniowa ds. zwalczania oprogramowania ransomware. Czy wraz z jej powstaniem zwiększy się nasze bezpieczeństwo w sieci?
Ustalenia Counter Ransomware Initiative
Stworzenie światowej grupy zadaniowej ds. ransomware wchodzi w decydującą fazę. Możliwe, że w ciągu najbliższych tygodni rozpocznie ona swoją działalność.
Pomysł powstania grupy jest pokłosiem szczytu Counter Ransomware Initiative, który na przełomie października i listopada odbył się w Waszyngtonie. W gronie 37 państw współtworzących inicjatywę znajduje się również Polska, która stała się członkiem grupy w 2021 roku. Jak informuje portal CyberScoop - powołując się na doniesienia amerykańskiej administracji – grupie państw zaangażowanej w projekt ma przewodniczyć Australia.
Rozwój grup odpowiedzialnych za przeprowadzanie ataków typu ransomware jest na tyle szeroki i dynamiczny, że powstanie grupy zadaniowej łączącej różne kraje świata wydaje się być koniecznością. Skutki takich incydentów okazują się być coraz częściej na tyle poważne, że potrafią sparaliżować działalność określonych elementów gospodarki danego kraju.
Czytaj też
Coraz kosztowniejsze skutki ataków
Przykładowo, w maju 2021 roku doszło do ataku ransomware na Colonial Pipeline w Stanach Zjednoczonych. W wrogiej kampanii zakłócone zostały dostawy benzyny na wschodnim wybrzeżu USA.
Kilka dni temu z problemem ransomware spotkali się Brytyjczycy, a dokładnie redakcja „The Guardian", która również poddana została cyberatakom.
Co warte podkreślenia, tego typu operacje prowadzą nie tylko do strat materialnych (w 2021 roku amerykańskie banki wyliczyły straty z tego tytułu na kwotę miliarda dwustu milionów dolarów), ale także mogą się zakończyć tragicznie. Przykładem jest tutaj niemiecki Dusseldorf i tamtejszy szpital, gdzie atak ransomware doprowadził do paraliżu placówki, która ostatecznie nie była w stanie zagwarantować odpowiedniej pomocy potrzebującej pacjentce. W wyniku zdarzenia kobieta zmarła.
Czytaj też
Polska też zagrożona
Do kampanii typu ransomware dochodzi także w Polsce. Na początku listopada informowaliśmy o głośnej sprawie ataku na Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Jak pisaliśmy, „placówka została zmuszona do przejścia na tradycyjny tryb pracy w oparciu o papierową dokumentację. Incydent wywołał trudności w funkcjonowaniu szpitala, co odczuli pacjenci (m.in. problemy z wypisami czy wynikami badań)".
Najbliższe tygodnie pokażą zatem, czy rzeczywiście powstanie globalna grupa walki z ransomware i czy będzie ona na tyle skuteczna, aby znacząco ograniczyć liczbę ataków ransomware na instytucje publiczne i firmy prywatne.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
/MG