Prywatność
Facebook dostaje wrażliwe dane medyczne ze stron szpitali. Wszystko przez trackery
Facebook śledzi pacjentów jednej trzeciej spośród 100 najlepszych szpitali w USA – wynika z dziennikarskiego śledztwa serwisu The Markup. Wszystko przez tracker reklamowy Meta Pixel, który zainstalowany jest na ich witrynach internetowych.
Dane, które pozyskuje ze stron szpitali Facebook, to m.in. daty wizyt lekarskich, informacje o przepisywanych lekach oraz stanie zdrowia osób korzystających z usług 33 spośród 100 wytypowanych jako najlepsze przez magazyn „Newsweek" szpitali w USA.
Skąd Facebook wie, na co chorujesz?
Według redakcji The Markup, na stronach 33 spośród 100 topowych szpitali w USA działa Meta Pixel, tracker znany wcześniej jako Facebook Pixel. Przesyła on do koncernu Marka Zuckerberga pakiet informacji za każdym razem, kiedy pacjent kliknie na jeden z przycisków w witrynie, np. po to, aby umówić wizytę lekarską.
Dane łączone są z adresem IP użytkownika korzystającego ze strony, co de facto przekłada się na możliwość identyfikacji konkretnej osoby lub gospodarstwa domowego.
Czytaj też
W witrynie jednego ze szpitali, kliknięcie w przycisk „zarezerwuj spotkanie online" uruchamiało tracker Meta Pixel, który wysyłał Facebookowi informację nie tylko o tym, jaki przycisk kliknął pacjent, ale też dane o tym, z jakim lekarzem się umawia i co wpisywał w wyszukiwarkę, aby znaleźć medyka określonej specjalizacji (zazwyczaj jest to fraza opisująca chorobę lub problem, z którym pacjenci chcą przyjść do doktora).
Tracker Facebooka w systemach z danymi wrażliwymi
W śledztwie dziennikarskim serwis The Markup wykazał, że tracker Meta Pixel był zainstalowany w siedmiu systemach obsługujących dane medyczne, do których pacjenci mogli logować się z użyciem swoich indywidualnych, zabezpieczanych hasłem kont.
Czytaj też
Również stamtąd Facebook czerpał zatem informacje o pacjentach i ich chorobach, ale też przyjmowanych lekach, receptach, opisach reakcji alergicznych i szczegółach wizyt lekarskich.
Szpitale naruszyły prawo federalne
Według ekspertów, z którymi rozmawiał serwis, szpitale stosujące Meta Pixel na swoich stronach internetowych mogły złamać obowiązujące w USA na poziomie federalnym prawo ochrony danych medycznych (HIPAA), które zabrania placówkom medycznym dzielić się danymi medycznymi mogącymi pozwalać na identyfikację konkretnych osób z podmiotami zewnętrznymi, takimi jak np. koncern Meta. Wyjątkiem są sytuacje, w których osoby, których dane dotyczą, wyraziły na to zgodę – jednak tu o takiej sytuacji nie może być mowy.
W całym 2020 roku 33 placówki, na których stronach działa Meta Pixel, zarejestrowały ponad 26 mln wizyt pacjentów oraz przyjęć do szpitali.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany