Reklama

Polityka i prawo

Projekt ustawy o wynagrodzeniach dla specjalistów cyberbezpieczeństwa wraca do komisji 

Fot. Sejm RP (@KancelariaSejmu)/Twitter
Fot. Sejm RP (@KancelariaSejmu)/Twitter

Sejm skierował ponownie do komisji projekt ustawy o szczególnych zasadach wynagradzania osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Proponowane przepisy mają pomóc państwu powstrzymać odpływ specjalistów do sektora prywatnego i pozyskać nowych. Sektor publiczny ma stać się bardziej konkurencyjny na rynku pracy. 

Pilny rządowy projekt ustawy o szczególnych zasadach wynagradzania osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa, wraca z poprawkami zgłoszonymi podczas II czytania pod obrady połączonych komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii oraz finansów publicznych.

Projekt, zakłada m.in. utworzenie Funduszu Cyberbezpieczeństwa, z którego będą finansowane świadczenia teleinformatyczne dla osób pracujących na stanowiskach związanych z zapewnianiem cyberbezpieczeństwa w państwie. Będzie miał on formę państwowego funduszu celowego, którego dysponentem będzie minister właściwy do spraw informatyzacji.

W roku utworzenia Fundusz Cyberbezpieczeństwa zostanie zasilony środkami z budżetu państwa (do 150 mln zł), Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego (do 100 mln zł) i z Funduszu Szerokopasmowego (do 100 mln zł) - podano.

Problem z finansowaniem 

Poprawki dotyczące tego funduszu złożył do projektu klub KO. Arkadiusz Marchewka (KO) zaznaczył, że wszyscy zgadzają się z celem tego projektu, ale nie ze sposobem realizacji w zakresie finansowania. Te pieniądze na wynagrodzenia powinny w całości pochodzić z budżetu, a nie z NASK - zaznaczył.

Krzysztof Gawkowski z Lewicy wskazał, że cyberbezpieczeństwo jest kluczowe dla państw, bezpieczeństwa ludzi i jest też jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki. Składając poprawki do projektu, zaapelował o zwiększenie wydatków na cyberobronę.

Minister wyjaśnia 

Jak informowaliśmy na naszym portalu, podczas posiedzenia komisji cyfryzacji Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM, zaznaczył, że Fundusz Cyberbezpieczeństwa ma być finansowany przede wszystkim z kar pieniężnych nałożonych zgodnie z przepisami ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. „To kary za nieprzestrzeganie przez operatorów usług kluczowych wymogów ustawy” - wyjaśnił.

Według ministra, dodatki będzie mogło otrzymać „około 1000 osób w wysokości przeciętnie 10 tys. zł”.

Na zarzuty o upolitycznienie wypłat, Janusz Cieszyński odpowiedział, że o wypłacie nie będzie decydował tylko minister ds. cyfryzacji. „Pula przyznawana będzie zgodnie z opinią Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa. (...) To jest taki organ doradczy, w skład którego wchodzą wszystkie osoby, które są odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo, szefowie tych instytucji. Na czele tego kolegium stoi premier” - wyjaśnił Cieszyński.

SZP/PAP


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. JaJan

    Na uwiarygodnienie słów Pana Cieszyńskiego o nie upolitycznianiu finansowania cyber w publicu... szef NASKowego CERT Polska stracił stanowisko ze względu na wyrażanie swoich prywatnych poglądów politycznych. Taka sytuacja.