Reklama

Polityka i prawo

Prawo jazdy w komórce? Takie plany ma Ministerstwo Cyfryzacji

  • Fot. Wikipedia

Ministerstwo Cyfryzacji zorganizowało konferencję prasową dotyczącą przyszłych działań resortu kierowanego przez Annę Streżyńską. Wśród tematów poruszona została kwestia mobilnego prawa jazdy oraz obiegu dokumentów drogą elektroniczną.

Rozwiązania mID (mobilny dokument tożsamości) oraz mDokumenty (obieg dokumentów drogą cyfrową) będą przełomem nie tylko w kontaktach obywateli z administracja państwową, lecz przede wszystkim w codziennym życiu – tak zapewniają ich twórcy. Arkadiusz Szczebiot – pełnomocnik ministra cyfryzacji do spraw projektów informatycznych, zaprezentował koncepcję oraz sposób, w jaki miałyby działać mID i mDokumenty.

Podkreślił, że najważniejszy w tym projekcie jest fakt, że telefon będzie jedynie bramką dostępową do informacji o użytkownikach, a nie ich magazynem. Można więc mówić jedynie o np. dowodzie przez komórkę, ale nie o dowodzie w komórce. Aby narzędzia mogły funkcjonować nie trzeba posiadać telefonów najnowszej generacji – wystarczy, aby model wyposażony był w aktywną kartę sim, wówczas będzie można skorzystać ze swojego dowodu osobistego lub prawa jazdy.

Rozwiązanie ma być całkowicie bezpieczne. Podobny model funkcjonuje w niektórych państwach na świecie, np. w Austrii. Nazywa się go "serwerowym" – takim, w którym dane nie są fizycznie przenoszone na urządzenie użytkownika. Oznacza to, że w przypadku zgubienia telefonu komórkowego nie dojdzie do utraty ani tożsamości, ani danych. 

Czytaj też: Streżyńska: Polska infrastruktura krytyczna atakowana przez hakerów

Jeżeli chodzi o poziom bezpieczeństwa mDokumentów, ma być on wyższy niż tradycyjnych dokumentów. – Rozwiązanie nie będzie obowiązkowe, będzie działało równolegle z tradycyjnymi dokumentami, papierowymi i plastikowymi, co do których niektóre osoby mogą mieć preferencje – wyjaśnił Arkadiusz Szczebiot.

Będzie natomiast gwarantowało ten sam poziom dotyczący możliwości realizacji poszczególnych spraw w administracji. Z nowych rozwiązań będzie można korzystać już w połowie przyszłego roku, jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Według wstępnych ustaleń ma to być 11 maja 2017 roku. Jest to jednocześnie rocznica urodzin pani minister Anny Streżyńskiej.

Komentarze