Prasa w czwartek o cyberbezpieczeństwie

24 marca 2016, 10:19
Fot. Wikimedia Commons
CyberDefence24
CyberDefence24

Rzeczpospolita porusza temat cyberbezpieczeństwa w  firmach oraz transakcji w sieci, a Gazeta Wyborcza dotarła do wstępnego projektu ustawy antyterrorystycznej. 

Janina Blikowska, Rzeczpospolita, "Bezpieczny klient w sieci": Nie tylko zabezpieczenia typu CVV2/CVC2 chronią karty używane do zakupów w sieci. Można też korzystać z limitów transakcji i potwierdzenia ich SMS, można używać 3D-Secure. To ostatnie zabezpieczenie to kod, który bank przesyła do autoryzacji transakcji. W wielu bankach jest już obowiązkowy. Inne dopiero wdrażają to rozwiązanie. Banki pracują też nad kolejnymi metodami podnoszącymi bezpieczeństwo w sieci. Od maja wszyscy klienci PKO BP będą korzystać z bezpłatnej usługi 3D-Secure. – Każda transakcja dokonywana w sieci kartami płatniczymi banku będzie wymagała takiej autoryzacji – poinformował bank w liście do klientów. Tłumaczy, że jest to dodatkowe zabezpieczenie płatności karatami w sklepach internetowych oznaczonych symbolami „MasterCars SecureCode" lub „Verified by Visa".

Rzeczpospolita "Rodzimi przedsiębiorcy łatwym celem dla cyberprzestępców": Choć dwie trzecie firm obawia się hakerów i wirusów, a w konsekwencji utraty danych, to aż 75 proc. tych z sektora MŚP nie stosuje systemów ochrony dokumentów. DDoS, malware, phising, ransomware – te nazwy wciąż niewielu z nas coś mówią. Eksperci przekonują, że ten brak świadomości to duży problem, bo ich ofiarą pada coraz więcej komputerów i urządzeń mobilnych podłączonych do internetu. Chodzi oczywiście o wirusy, konie trojańskie czy tzw. robaki tworzone przez cyberprzestępców w celu blokowania naszych serwerów bądź też kradzieży wrażliwych danych.

Mariusz Jałoszewski, Agata Kondzińska, Gazeta Wyborcza, "Mamy projekt ustawy antyterrorystycznej: Agencja Bierze Wszystko": Stałe łącze niemal do wszystkich wrażliwych danych o obywatelu, dostęp do tajemnicy bankowej i prowadzenie wykazu osób "mogących mieć związek z terroryzmem". Te uprawnienia ma dać ABW ustawa antyterrorystyczna. "Wyborcza" dotarła do wstępnego projektu ustawy antyterrorystycznej, który dziś ma ogłosić szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Jeszcze wczoraj pracował nad nim specjalny zespół w tym resorcie. Prace przyspieszyły po zamachu w Brukseli. Nieoczekiwanie na konferencji prasowej Błaszczak się pochwalił, że ustawa jest gotowa. Gazeta cytuje ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, który mówi: "Lekkoduchy, mówią o prawach człowieka, a zapominają o prawach ofiar. Służby muszą mieć prawo do inwigilacji".

 

 

 

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24