Reklama

Polityka i prawo

Powstała organizacja pozarządowa finansująca procesy o ochronę danych

Fot. domena publiczna / pixabay.com
Fot. domena publiczna / pixabay.com

Powstała organizacja pozarządowa, której głównym zadaniem będzie pomoc osobom dochodzącym w sądach swoich praw związanych z ochroną danych osobowych. Jej założycielem jest Max Schrems, aktywista na rzecz prywatności, który wygrał z Facebookiem.

Organizacja "Nie Twoja Sprawa" (ang. None of Your Business) za główny cel obrała "sprawdzanie, czy nowe rozporządzenie o ochronie danych (GDPR, RODO) jest prawidłowo wdrażane na terenie całej Unii Europejskiej".

 

Jej założyciel, Max Schrems, austriacki prawnik, którego pozew przeciwko Facebookowi wywarł znaczący wpływ na obecny kształt prawa ochrony danych w Unii Europejskiej, powiedział że "Nie Twoja Sprawa" będzie również pomagać prawnie oraz finansowo osobom, które będą dochodzić swoich praw do prywatności i ochrony danych na drodze sądowej.

 

"Istnieją organizacje i firmy, których cały model biznesowy jest oparty na łamaniu prawa ochrony danych" - powiedział Schrems. "Łamanie prawa w tej dziedzinie jest tak stare, jak organizacje mafijne. Mówienie o własnej innowacyjności zamiast uczciwego płacenia podatków nie powinno mieć miejsca. Niestety, jest odwrotnie" - dodał.

 

"Nie Twoja Sprawa" planuje pozyskiwać środki na drodze zbiórek publicznych.

 

Schrems zasłynął sprawą, którą skierował przeciwko Facebookowi w 2011 roku, jeszcze w swoich czasach studenckich. Zażądał wówczas od społecznościowego giganta spisu swoich danych, którymi dysponuje Facebook. Był zaskoczony, gdy otrzymał tysiące zadrukowanych stron, zawierających m. in. treści prywatnych wiadomości, które Schrems już dawno usunął ze swojej skrzynki odbiorczej.

 

Po ujawnieniu rewelacji Edwarda Snowdena w 2013 roku, Schrems poddał w wątpliwość, czy za ochronę danych Europejczyków powinny być odpowiedzialne firmy z USA. Z ujawnionych przez Snowdena dokumentów wynikało bowiem, że organizacje wywiadowcze takie, jak NSA, mają swobodny dostęp do danych zapisywanych na serwerach amerykańskich firm.

 

W przełomowym wyroku, jaki w zeszłym roku wydał Europejski Trybunał Sprawiedliwości, Schremsowi przyznano rację, a firmom takim jak Google czy Facebook znacznie utrudniono transferowanie danych Europejczyków poza granice kontynentu.

 

Założona przez Schremsa organizacja "Nie Twoja Sprawa" zyskała już poparcie władz miejskich Wiednia, gdzie planuje zlokalizować swoją główną siedzibę. Wsparła ją również firma StartPage, która oferuje usługi wyszukiwania w internecie ze szczególnym uwzględnieniem prywatności użytkowników, a także znajdująca się w Waszyngtonie organizacja pozarządowa działająca na rzecz ochrony danych, Privacy Information Center. 

 

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama