Reklama

Polityka i prawo

Zatrzymano 20-letniego Rosjanina. Chodzi o ataki w USA i Europie

kajdanki
Autor. Kindel Media/Pexels

20-letni Rosjanin został zatrzymany i oskarżony o udział w kampaniach ransomware, prowadzonych przez jeden ze znanych gangów cyberprzestępczych. Grozi mu do 25 lat więzienia. Jaką odgrywał rolę?

Reklama

Departament Sprawiedliwości USA informuje o zatrzymaniu i oskarżeniu 20-letniego obywatela Rosji Rusłana Magomiedowicza Astamirowa, pochodzącego z Republiki Czeczenii. Sprawa dotyczy jego udziału w kampaniach ransomware LockBit oraz innych cyberatakach wymierzonych w podmioty z USA, Azji, Europy i Afryki. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

"Dorobek" Rosjanina

Z dokumentacji wynika, że w okresie od przynajmniej sierpnia 2020 r. do marca 2023 r. mężczyzna miał brać udział w operacjach LockBit w celu popełnienia przestępstwa polegającego na oszustwie, świadomym uszkodzeniu infrastruktury IT oraz żądaniu okupu. 

„Astamirow bezpośrednio przeprowadził minimum pięć cyberataków na systemy ofiar w USA i za granicą” – wskazuje Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. 20-letni Rosjanin jest trzecim oskarżonym członkiem znanego gangu ransomware i drugim, który został zatrzymany. 

Rusłan Magomiedowicz Astamirow w ramach swojej aktywności odpowiadał za adresy e-mail, protokoły internetowe i inne elementy wykorzystywane w ramach kampanii. W jednym z przypadków 20-latek miał odebrać okup od ofiary. Grozi mu nawet 25 lat więzienia oraz kara grzywny.

Czytaj też

Miliony dolarów z okupów

Gang od stycznia 2020 r. miało przeprowadził łącznie ponad 1400 ataków wymierzonych w podmioty z USA i innych części świata. Sprawcy zażądali w sumie 100 mln dol. okupu, przy czym faktycznie otrzymali minimum dziesiątki mln dol.

Więcej na temat cyberbezpieczeństwa i ochronie przed ransomware znajdziecie w naszym materiale: „Ataki ransomware. Jak się przed nimi chronić?”.

YouTube cover video

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. ostatni

    BArdzo zla intereperacja. To Czeczen - kory uciekl przed Rosjska okupacja z Czeczni. potem sie zadykalizwal. Tak jak Ci dwaj bracia co wysadzili maraton w Bostenie. Ta koncepcja ze kazde wspeanie walki z Rosjanami jest dobre - jest zle. MUdzachdni tez walczli z ZSRR a potem z USA. W amerykanskiej prasie jest bardzo duzo na ten rtemat.

Reklama