Reklama

Polityka i prawo

Zamiast „wiadomości”, wywiad z liderem separatystów. Rosjanie zhakowali hiszpańską telewizję?

Fot. Liz Castro/Flickr
Fot. Liz Castro/Flickr

Jedna z hiszpańskich stacji telewizyjnych padła ofiarą cyberataku. Podczas kampanii hakerzy podmienili zaplanowany materiał i w jego miejsce wyemitowali kontrowersyjny wywiad z przywódcą katalońskich separatystów. Kolejny pokaz siły rosyjskich cyberprzestępców?

Na kanale „+24” wyemitowany został wywiad z przywódcą katalońskich separatystów Carlesem Puigdemontem, który silnie podkreślał, że „nadal nie ma rozwiązania problemu katalońskiego i jej niezależności”. W konwersacji brał również udział były prezydent Ekwadoru Rafael Correa. Ostatecznie okazało się, że to hakerzy celowo opublikowali rozmowę przeprowadzoną przez Russia Today i zamieścili ją w hiszpańskiej telewizji.

Jak informuje The Guardian, cyberprzestępcy włamali się do systemów „+24”, podmieniając zaplanowany wcześniej materiał, który miał zostać wyemitowany podczas jednego z programów. Transmisja kontrowersyjnego wywiadu trwała cały wieczór. Obecnie nie wiadomo, kto odpowiada za incydent.

Nadawca potwierdził, że cyberatak miał miejsce i od razu wszczęto dochodzenie w tej sprawie. Głównym celem śledczych jest zidentyfikowanie źródła incydentu oraz szczegółowa analiza postępowania sprawców.

The Guardian przypomina, że hiszpański rząd już dwa lata temu informował, że wiele fałszywych informacji, pojawiających się w mediach społecznościowych na temat kryzysu politycznego w Katalonii prawdopodobnie pochodzi z Rosji. „Musimy być świadomi, że istnieją pewne podmioty, publiczne bądź prywatne, których celem jest ingerencja w politykę krajową (…) oraz wywołanie chaosu w Europie” – podkreśliła ówczesna minister obrony Hiszpanii María Dolores de Cospedal, podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych i obrony Unii Europejskiej.

Reklama

Komentarze

    Reklama