Reklama

Polityka i prawo

Zakaz mediów społecznościowych dla dzieci. Australijski parlament zdecydował

Australijski parlament przyjął ustawę zakazującą dzieciom dostępu do mediów społecznościowych. Kiedy wejdzie w życie?
Australijski parlament przyjął ustawę zakazującą dzieciom dostępu do mediów społecznościowych. Kiedy wejdzie w życie?
Autor. Rebecca Lintz/Pixabay

Australijski parlament przyjął ustawę zakazującą osobom poniżej 16. roku życia korzystania z mediów społecznościowych. Premierowi Anthonemu Albanese udało się przekonać opozycję do poparcia projektu. Wcześniej swoje uwagi przesłały Big Techy oraz same portale.

Historia projektu ustawy zakazującej mediów społecznościowych dla dzieci w Australii zaczęła się niecały miesiąc temu. Jak opisywaliśmy wówczas na łamach CyberDefence24, sprawa podzieliła ekspertów w kraju: jedni nazywali nowe prawo „tępym narzędziem”, inni z kolei mówili o „zbyt szybkim wejściu” młodych do wirtualnego świata.

Czytaj też

Reklama

Będzie zakaz social mediów dla dzieci w Australii

W nocy z czwartku na piątek czasu lokalnego, australijski parlament w końcu podjął decyzję co do projektu ustawy. Jak opisuje Reuters, premierowi Anthonemu Albanese udało się zmienić zdanie opozycji co do głosowania w tej sprawie. Efektem było przyjęcie nowego prawa przez Izbę Reprezentantów.

Następnie projekt trafił do Senatu. Izba wyższa parlamentu zagłosowała za jego przyjęciem, przy czym wcześniej dodano jedną poprawkę. Według niej, platformy nie będą zmuszały użytkowników do przekazywania m.in. paszportów w celu weryfikacji wieku.

Czytaj też

Reklama

Będą próby systemu. Big Techy wzywały do opóźnienia

Teraz przed Australijczykami test systemu, który będzie potwierdzał wiek osoby próbującej skorzystać z mediów społecznościowych. Jego wyniki mają zostać opublikowane i przeanalizowane w połowie przyszłego roku, po kilku miesiącach próbnego funkcjonowania.

We wtorek informowaliśmy również o uwagach, które zgłosiły Meta oraz Google w tej sprawie. Oba przedsiębiorstwa stwierdziły, że ustawa powinna zostać opóźniona. Ich zdaniem przede wszystkim należałoby zaczekać na wyniki wspomnianego testu. Znacznie dalej poszedł Elon Musk, nazywając projekt wprowadzeniem „kontroli dostępu do internetu”.

Nowa ustawa zacznie obowiązywać w listopadzie 2025 roku. Kara dla platform za złamanie przepisów będzie mogła wynieść do 49,5 mln dol. australijskich.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama