Reklama

Polityka i prawo

Wzrost napięcia między Waszyngtonem a Pekinem

Fot. Tumisu/Pixabay
Fot. Tumisu/Pixabay

Rząd Stanów Zjednoczonych zarzuca Chinom wzmożone działania hakerskie, których celem jest kradzież amerykańskiej technologii. Sytuacja ma miejsce na chwilę przed spotkaniem Donalda Trumpa z Xi Jinpingiem.

Spór taryfowy między Waszyngtonem a Pekinem nasilił się. Uderza to przede wszystkim w globalne firmy, których siedziby znajdują się zarówno na terenie USA, jak i Chin. Taki stan rzeczy przyczynia się z kolei do spowolnienia światowego wzrostu gospodarczego. Istniejące napięcie ma załagodzić spotkanie przedstawicieli obu państw w Buenos Aires.

Mocarstwa podniosły należności cele w zakresie handlu wzajemnego. Dodatkowo, Pekin silnie naciska na amerykańskie firmy, aby te udostępniły swoją technologię wybranym podmiotom. Brak reakcji skłania Chiny do kradzieży patentów.  W raporcie Lighthizera (przyp. red. Robert Lighthizer – Przedstawiciel ds. Handlu USA) stwierdzono, że w ostatnim czasie chińskie kampanie hakerskie, mające na celu kradzież technologii zwiększyły swoją częstotliwość i wyrafinowanie.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Pekinu Geng Shuang, odnosząc się do całej sprawy podkreślił, że „chińsko-amerykańskie stosunki handlowe są korzystne dla obu stron (…) Naturalne jest występowanie pewnych tarć handlowych”. Pekin stoi na stanowisku, iż aby załagodzić  całą sytuację należy się zaangażować  w dialog i konsultacje, które będą oparte na wzajemnym szacunku, równości i dobrej wierze.

Chiny próbowały pozyskać sojuszników przeciwko Stanom Zjednoczonym. Propozycje współpracy odrzuciły m.in. Niemcy, Francja czy Japonia. Państwa te, mimo że nie są zwolennikami taktyki prowadzonej przez Donalda Trumpa, nie chcą mieszać się w konflikt między mocarstwami.

Według Roberta Lighthizer’a Pekin nie zmieni swojej polityki w zakresie pozyskiwania technologii i dalej będzie podejmował nierozsądne działania. Jak zauważył „ataki chińskich jednostek sponsorowanych przez państwo przeciwko firmom zajmującym się przetwarzaniem danych w chmurze, sztuczną inteligencją oraz innymi technologiami znacznie wzrosły od połowy 2017 roku”. Taki stan rzeczy wiąże się z intensyfikacją kampanii hakerskich, których głównym celem są producenci.

Pekin, Waszyngton oraz Rosja są wiodącymi państwami w dziedzinie nowoczesnych technologii i działalności cyberprzestrzeni. Swoje zdolności wykorzystują głównie do prowadzenia operacji szpiegowskich. W 2015 roku została zawarta amerykańsko-chińska umowa mówiąca o powstrzymywaniu się od wykorzystywania zasobów wojskowych do kradzieży tajemnic handlowych.  Obecnie Waszyngton oskarżył Pekin o złamanie zawartego porozumienia.

W ubiegłym miesiącu miała miejsce sprawa związana z próbą kradzieży amerykańskiej i europejskiej technologii lotniczej. W odniesieniu do tej sytuacji Robert Lighthizer zaznaczył, że Chiny nieustannie posuwają się naprzód, aby zrealizować swoje cele. Oprócz działalności w cyberprzestrzeni Pekin podejmuje inne wysiłki, m.in. potajemne wykupuje zachodnie firmy lub przejmuje określone korporacje.

Reklama
Reklama

Komentarze