Cyberprzestępcy wykorzystują aplikacje randkowe do wyłudzania środków finansowych od swoich ofiar lub przejmowania ich kont bankowych. Oszuści, nawiązując bliższe relacje, zachęcają użytkowników do zaangażowania się w przynoszącą zysk „inwestycję”, która w rzeczywistości okazuje się fikcją. Interpol wydał w tej sprawie ostrzeżenie skierowane do 194 państw.
W początkowej fazie cyberprzestępcy za pośrednictwem aplikacji randkowej nawiązują kontakt z ofiarą, aby z czasem zbliżyć się do niej i nawiązać – jak to określił Interpol – „sztuczny romans”. Gdy wzajemna komunikacja staje się regularna oraz uda się zbudować wysoki poziom zaufania, oszuści dzielą się pomysłowymi sposobami na osiągnięcie łatwego zysku, zachęcając „partnera” lub „partnerkę” do zaangażowania się w realizację planu doskonałego zarobku.
Następnie cyberprzestępcy nakłaniają ofiary do pobrania specjalnej „aplikacji handlowej” i założenia tam konta. Niczego nieświadomi użytkownicy ufają poznanemu „przyjacielowi”, myśląc, że dzięki apce będą mogli nabywać papiery wartościowe i wspinać się po drabinie inwestycyjnej pod czujnym okiem nowego „partnera”. Są przekonani, że dzięki ich pomocy mogą osiągnąć sukces, ponieważ wszystko na pierwszy rzut oka wygląda legalnie.
Oszuści udostępniają zrzuty ekranów, nazwy domen są niemalże identyczne do prawdziwych witryn internetowych, a rzekomi pracownicy obsługi klienta doskonale udają, że działają w dobrej intencji, pomagając użytkownikom wybrać odpowiednią inwestycję.
Jednak pewnego dnia wszystkie kontakty ustają, a konta ofiary zostają zablokowane. Wówczas pojawia się szok, zdezorientowanie. „Osoby poszkodowane są zranione i martwią się, że nigdy więcej nie zobaczą swoich pieniędzy” – czytamy w ostrzeżeniu wydanym przez Interpol.
Jednostka Financial Crimes Interpolu otrzymała raporty z całego świata dotyczące tego rodzaju wirtualnego oszustwa, w związku z czym zachęca wszystkich użytkowników aplikacji randkowych do zachowania szczególnej czujności, ograniczonego zaufania i dbałości o własne bezpieczeństwo podczas nawiązywania nowej relacji online.
Interpol z myślą o ochronie użytkowników opublikował wskazówki, dzięki którym „randkowanie online będzie zabawą i nie opróżni Twojego konta bankowego”:
- Zachowanie czujności jest kluczowe, kiedy zwraca się do nas osoba nieznajoma, zwłaszcza w sytuacji, gdy rozmowa zmierza w kierunku pieniędzy lub inwestycji;
- Lepiej zastanowić się dwa razy niż pochopnie wykonać ruch. Interpol apeluje o rozwagę przy podejmowaniu decyzji, a w szczególności, jeśli nowo poznany partner prosi o pożyczkę lub udział w „biznesie”;
- Racjonalne podejście to klucz do bezpieczeństwa, dlatego warto samemu „zbadać” aplikację lub platformę przed rozpoczęciem korzystania z niej. Punktem wyjścia powinno być sprawdzenie recenzji, nazwy domeny, danych kontaktowych itd.;
- Ostrożności nigdy za wiele, w związku z czym warto nie ujawniać danych osobowych lub innych informacji poufnych;
- W przypadku, gdy użytkownik zorientuje się, że „dał się złapać” cyberprzestępcom powinien niezwłocznie poinformować o tym odpowiednie służby w swoim kraju.
Jak wskazuje Interpol, korzystanie z aplikacji randkowych oraz innych platform społecznościowych wzrosło wraz z rozwojem pandemii koronawirusa. Ograniczone możliwości nawiązywania relacji w tradycyjny sposób sprawiło, że ludzie skupili się na nawiązywaniu interakcji z innymi za pomocą Internetu. A to z kolei starają się skutecznie wykorzystać cyberprzestępcy.