Reklama

Prywatność

Rosja blokuje startup oferujący szyfrowaną pocztę elektroniczną

Autor. Ivan Lapyrin / Unsplash

Rosyjska administracja zablokowała firmę Skiff oferującą szyfrowaną pocztę elektroniczną. To kolejny ruch Kremla w walce z prywatnością, szczególnie istotną w czasie wojny w Ukrainie, która również w Rosji budzi sprzeciw niektórych grup społecznych.

Reklama

O blokadzie usługi szyfrowanej poczty e-mail firmy Skiff poinformowała organizacja Roskomswoboda, zajmująca się w Rosji ochroną praw człowieka w świecie cyfrowym.

Reklama

Skiff to firma, która powstała w ubiegłym roku – w skład jej oferty wchodzą szyfrowana poczta elektroniczna oraz chmura pozwalająca na przechowywanie danych.

Według informacji Roskomswobody, blokadę na nie nałożyła do tej pory niezidentyfikowana rosyjska agencja rządowa. Najprawdopodobniej jednak jest to Roskomnadzor, odpowiedzialny w kraju Władimira Putina za regulację internetu i sfery łączności elektronicznej. Na jego stronie internetowej w wykazie zakazanych witryn i usług Skiff jednak nie widnieje.

Reklama

Czytaj też

Prawie jak zakaz szyfrowania

To nie pierwsza blokada szyfrowanych usług komunikacji w Rosji. Wcześniej, trzy lata temu, Roskomnadzor zablokował możliwość korzystania z poczty Proton Mail oraz serwisu Tutanota.

Jak zwraca uwagę serwis Tech Crunch , to jasny dowód na to, że prywatność nie jest wartością mile widzianą w Rosji, a reżim Putina walczy z każdą usługą, która może pozwolić obywatelom na komunikację z dala od czujnego oka władzy.

Czytaj też

Pełna blokada

Według dyrektora ds. technicznych i współzałożyciela organizacji Roskomswoboda cytowanego przez redakcję – Stanisława Szakirowa, blokada usług Skiff ma charakter całościowy i odbywa się na poziomie dostawców usług łączności z internetem.

Jedynym sposobem jej obejścia jest korzystanie z wirtualnych sieci prywatnych VPN, a także innych narzędzi do obchodzenia cenzury, takich jak np. przeglądarka TOR.

Według firmy Skiff, przed blokadą w Rosji z jej usług korzystało ok. pół miliona osób.

Reklama

Komentarze

    Reklama