Polityka i prawo
USA uruchomią program wymiany chińskiego sprzętu w amerykańskich sieciach
Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) ogłosiła, że uruchomi program wart 1,9 mld dolarów, którego celem będzie refinansowanie głównie wiejskim operatorom telekomunikacyjnym wymiany sprzętu sieciowego od chińskich dostawców takich jak np. Huawei i ZTE Corp.
W ramach programu ma zostać wymieniony sprzęt od firm, które są uznawane za zagrażające bezpieczeństwu narodowemu. Nabór zgłoszeń ma ruszyć 29 października br. i potrwać do 14 stycznia 2022 roku.
W ubiegłym roku FCC uznała za takie firmy Huawei i ZTE, a w grudniu przyjęto przepisy, które wymagają wymiany sprzętu od amerykańskich podmiotów, które korzystały z niego w swoich sieciach. Natomiast we wrześniu 2020 roku Federalna Komisja Łączności oszacowała, że usunięcie i wymiana sprzętu kosztować będzie ok. 1,84 mld dolarów.
Zmiana mogłaby być problemem dla wiejskich operatorów dla których będą to wysokie koszty, a do usunięcia i wymiany sprzętu na nowy będą potrzebowali pracowników. Ostatecznie zwrot funduszy ma dotyczyć firm, które mają 10 milionów klientów lub mniej.
Amerykańskie podejście do chińskich dostawców
W czerwcu FCC przegłosowała wprowadzenie planu zakazu zatwierdzania sprzętu w amerykańskich sieciach telekomunikacyjnych od chińskich firm, uznanych za stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego (takie jak Huawei i ZTE).
Wcześniej wydane zezwolenie na sprzęt chińskich firm może być także cofnięte. W marcu br. FCC wskazała pięć chińskich podmiotów (Huawei, ZTE, Hytera Communications Corp., Hangzhou Hikvision Digital Technology Co. i Zhejiang Dahua Technology Co.), których dotyczą regulacje.
W sierpniu 2020 roku rząd USA zabronił agencjom federalnym kupowania towarów lub usług od którejkolwiek z pięciu chińskich firm.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.