Reklama

Polityka i prawo

USA bliżej usunięcia chińskiego sprzętu z infrastruktury telekomunikacyjnej

Fot. pxfuel.com
Fot. pxfuel.com

Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) przyjęła rozporządzenie finalizujące program o wartości 1,89 mld dolarów na rzecz refundacji „bezpiecznych i zaufanych sieci telekomunikacyjnych”. W ramach inicjatywy Waszyngton chce zwrócić dostawcom koszty, wynikające z „usunięcia, wymiany oraz utylizacji sprzętu, który stanowi niedopuszczalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”.

Nie jest tajemnicą, że zdaniem Amerykanów głównym źródłem zagrożenia są komponenty i rozwiązania pochodzące z Chin. „Istnieje wysokie ryzyko, że sprzęt może być wykorzystywany przez zagraniczne podmioty” – wskazała pełniąca obowiązki przewodniczącej FCC Jessica Rosenworcel, cytowana przez agencję Reutera.

Stwierdziła też, że amerykańskie władze będą oceniały „sieć po sieci, stację bazową po stacji, router po routerze” do momentu, kiedy chińska technologia nie zniknie całkowicie z infrastruktury USA.

Ochrona infrastruktury telekomunikacyjnej Stanów Zjednoczonych przed potencjalnymi zagrożeniami jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, co wynika z faktu, że ma ogromny wpływ na wiele dziedzin – pracę, edukację, opiekę zdrowotną czy komunikację.

oceniła Federalna Komisja Łączności USA

Największy problem dotyczy jednak dostawców działających na obszarach wiejskich i odosobnionych. To tam koszty związane z wymianą sprzętu są szczególnie wysokie. Dodatkowo zmagają się z brakami kadrowymi.

Wyzwanie dla dostawców

Zdaniem Huawei inicjatywa Komisji generuje bardzo poważne wyzwania dla dostawców z obszarów pozamiejskich, którzy realizując wymagania rządu federalnego muszą również utrzymać zbliżony poziom jakości usług do tych, świadczonych w aglomeracjach i na terenach lepiej rozwiniętych.

Przyjęte rozporządzenie będzie priorytetowo traktowało mniejszych dostawców i ustanowi uporządkowany proces przekazywania przewidzianych funduszy.

wskazał Geoffrey Starks, komisarz FCC

Dla Amerykanów jednak liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, a pakiet wsparcia finansowego ma pomóc w skutecznym osiągnięciu celu. 

„Dzisiejsze przyjęcie rozporządzenia stanowi kolejny ważny kamień milowy w ramach naszych wysiłków, zmierzających do wykluczenia sprzętu niegodnego zaufania z amerykańskich sieci telekomunikacyjnych” – wskazał Geoffrey Starks, komisarz FCC. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama