Polityka i prawo
UOKiK apeluje do sprzedawców elektroniki: kształtujcie ceny w duchu społecznej odpowiedzialności biznesu
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, zaapelował do właścicieli sieci sklepów z elektroniką, aby „kształtowali politykę cenową sprzętu do odbioru telewizji naziemnej w duchu społecznej odpowiedzialności biznesu”. Ma to związek ze zbliżającym się wprowadzeniem nowego standardu nadawania sygnału TV.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przypomina, że od 1 lipca br. odbiorcy telewizji naziemnej będą korzystać z nowego standardu nadawania sygnału - DVB-T2/HEVC. Oznacza to, że Polacy otrzymają więcej kanałów, a dodatkowo ich jakość będzie jeszcze lepsza.
Warto jednak podkreślić, że nie każde urządzenie jest przystosowane do odbioru nowego standardu telewizji. Według danych przytoczonych przez UOKiK problem ten dotyczy 2,27 mln gospodarstw domowych w naszym kraju. „W 56 proc. z nich mieszka jedna osoba. Ponad 40 proc. takich konsumentów ma ponad 70 lat, a 81 proc. jest powyżej 50 roku życia” – podaje Urząd.
Apel o rozsądne ceny
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, wskazuje, że już teraz wielu konsumentów szuka nowego telewizora lub dekodera, umożliwiającego odbiór TV w nowym standardzie.
„Zwiększony popyt może rodzić pokusę nieuzasadnionego podwyższania cen na te produkty. Dlatego zaapelowałem do właścicieli sieci sklepów z elektroniką, aby kształtowali politykę cenową sprzętu do odbioru telewizji naziemnej w duchu społecznej odpowiedzialności biznesu” – podkreśla prezes Urzędu. Jak dodaje, z taką samą prośbą zwrócił się do właścicieli największych internetowych platform sprzedaży o to, by zareagowali, gdy dojdzie do nieuczciwego ustalania cen.
Wspomniany wyżej apel został skierowany do takich firm jak Euro-net, Media Saturn Online, Terg, Neonet, Morele.net, Allegro i Ceneo.
„Przypominamy, że dzięki rządowemu programowi osoby, których sytuacja materialna nie będzie pozwalała na zakup sprzętu do odbioru telewizji naziemnej, otrzymają dofinansowanie do zakupu. Ponadto Prezes UOKiK przyłączył się do kampanii informacyjnej organizowanej przez Instytut Łączności - #GotowiNaDVBT2” – wskazuje UOKiK.
Czytaj też
Warto zapytać sprzedawcę
Urząd sugeruje, aby podczas kupowania nowego urządzenia zapytać sprzedawcę czy telewizor odbiera: telewizję naziemną w standardzie DVB-T2, kodowanie obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H) oraz kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3.
Warto mieć na uwadze, że w przypadku, gdy urządzenie umożliwia podłączenie do internetu, powinno również obsługiwać standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1.
Jeśli jednak zależy nam na bardzo wysokiej rozdzielczości, jaką jest 4K, odbiornik musi dodatkowo odbierać HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10, a także dźwięku w wersji Dolby AC-4.
Czytaj też
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany