Reklama

Polityka i prawo

Twitter będzie usuwać fałszywe doniesienia o 5G

fot. Esther Vargas / Flickr / CC BY-SA 2.0
fot. Esther Vargas / Flickr / CC BY-SA 2.0

Twitter będzie usuwać potencjalnie szkodliwe i zwodnicze wpisy dotyczące technologii łączności bezprzewodowej 5G. Chodzi m.in. o tweety nastawione na wzbudzanie paniki lub zachęcające do niszczenia masztów telekomunikacyjnych - zapowiedziała firma Jacka Dorseya.

Decyzja firmy Jacka Dorseya podyktowana jest doniesieniami o tym, że teorie spiskowe dotyczące sieci 5G, zwłaszcza te wiążące technologię z zachorowaniami na Covid-19, doprowadziły już do kilku aktów wandalizmu w różnych krajach. W ostatnim czasie tylko w Wielkiej Brytanii zniszczono lub podpalono co najmniej siedem masztów 5G.

Twitter zapowiada, że będzie traktował wprowadzające w błąd doniesienia dotyczące łączności 5G tak samo, jak dzisiaj traktuje szkodliwe posty o chorobie Covid-19 i koronawirusie SARS-CoV-2. Jak doprecyzowała w swoim oświadczeniu spółka, chodzi o treści, które "mogą prowadzić do zniszczenia lub uszkodzenia infrastruktury 5G bądź też powodować panikę wśród mieszkańców lub niepokoje społeczne na dużą skalę".

"Od kilku tygodni naszym priorytetem jest usuwanie fake newsów dotyczących koronawirusa, zwłaszcza jeśli nawołują one do działań szkodliwych. Jak już niejednokrotnie wyjaśnialiśmy, nie blokujemy każdego postu zawierającego niekompletne lub wątpliwe informacje o Covid-19, a jedynie te, które mogą powodować realną krzywdę. Podobnie będzie w przypadku postów o 5G" - powiedział w rozmowie z portalem TechCrunch rzecznik firmy.

Od wprowadzenia 18 marca nowej polityki ws. treści o Covid-19, Twitter usunął 2200 tego typu wpisów i zablokował 3,4 mln fałszywych kont.

Na początku kwietnia także YouTube zapowiedział, że zablokuje publikowanie niektórych materiałów o 5G. Chodziło wyłącznie o treści dopatrujące się związku pomiędzy technologią łączności bezprzewodowej 5G a epidemią koronawirusa. Należący do koncernu Google serwis zaznaczył, że nie zamierza blokować innych teorii spiskowych dotyczących nowoczesnej technologii.

Źródło:PAP

Komentarze