Reklama

Polityka i prawo

Turcja przywraca dostęp do Wikipedii

Fot. en.kremlin.ru
Fot. en.kremlin.ru

Turcja przywraca dostęp do Wikipedii po grudniowym orzeczeniu krajowego Trybunału Konstytucyjnego, że blokada narusza wolność słowa - podało BBC. Władze w Ankarze zablokowały dostęp do wszystkich wersji językowych tej internetowej encyklopedii w kwietniu 2017 roku.

Jako powód nałożenia blokady podano wtedy zamieszczanie artykułów sugerujących, że Turcja wspiera organizacje terrorystyczne oraz odmowę usunięcia tych artykułów ze strony organizacji zarządzającej Wikipedią.

Artykuły opublikowane w anglo- i niemieckojęzycznej wersji Wikipedii o Turcji i tureckim prezydencie Recepie Tayyipie Erdoganie zawierały m.in. krytyczną ocenę ustaw antyterrorystycznych wprowadzonych w tym kraju oraz przyjętej w referendum reformy konstytucyjnej. Informowano także o naciskach wywieranych przez władze na media i opozycję.

Po wprowadzeniu blokady zarządzająca Wikipedią organizacja non profit Wikimedia Foundation wniosła sprawę do Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że blokada narusza wolność słowa. Jak podała organizacja NetBlocks.org dostęp do Wikipedii nie był możliwy przez 991 dni.

"Cieszymy się, że mieszkańcy Turcji znów mają możliwość uczestnictwa w największej światowej konwersacji o kulturze i historii Turcji i nadal mogą współtworzyć żywe źródło informacji o Turcji i świecie" - napisano na blogu fundacji Wikimedia. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama