Reklama

Polityka i prawo

Szwecja dąży do członkowstwa w NATO. Kampania wpływu ma to utrudnić

Autor. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

W mediach społecznościowych pojawiły się materiały, które rzekomo wskazują, że rząd w Sztokholmie wspiera kurdyjską partię, uznawaną za organizację terrorystyczną. MSZ Szwecji mówi o kampanii wpływu, której celem jest zablokowanie przystąpienia tego kraju do NATO.

Reklama

W mediach społecznościowych pojawiły się wiadomości, wideo i obrazy, które rzekomo świadczą o udzielaniu przez Szwecję wsparcia dla Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). To ugrupowanie polityczne i ruch separatystyczny Kurdów tureckich, który uznawany jest przez Unię Europejską, a także USA, Wielką Brytanię, Turcję, Syrię, Japonię, Iran, Irak, Kazachstan, Australię i Kanadę za organizację terrorystyczną. 

Reklama

Udostępnione materiały mają najprawdopodobniej uderzyć w Szwecję i wzmocnić sprzeciw Turcji wobec członkostwa Sztokholmu w NATO. Rząd postanowił zareagować. 

Czytaj też

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szwecji wydało specjalne oświadczenie, w którym stwierdziło, że istnieją podstawy, aby sądzić, że wspomniane wcześniej obrazy i wiadomości zostały celowo zmanipulowane

Reklama

To celowa i złośliwa kampania wpływu prowadzona po to, aby zablokować przystąpienie Szwecji do NATO” – czytamy. 

Czytaj też

MSZ dodaje, że jednoznacznie potępia Partię Pracujących Kurdystanu, która jest organizacją terrorystyczną, a „Szwecja potępia terroryzm we wszystkich jego formach". Ministerstwo podkreśla, że szefowa resortu Ann Linde nigdy nie wyraziła poparcia dla PKK i zdecydowanie zaprzecza zmanipulowanym materiałom.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama