Armia i Służby
Niejawne spotkanie państw NATO w Polsce. Chodzi o cyberataki
Państwa NATO wymieniły się informacjami oraz doświadczeniem w zakresie cyberataków. Wszystko dzięki uczestnictwu w szczycie „CSIRT Summit 2022”, którego organizatorem były polskie Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (WOC) oraz Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (USEUCOM). Wydarzenie miało charakter niejawny.
Wydarzenie „CSIRT Summit 2022” odbyło 14-15 czerwca 2022 r. w Legionowie i brało w nim udział dziewięć państwo NATO.
Jak wskazują polskie cyberwojska, wydarzenie umożliwiło spotkanie wojskowych zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego. Dzięki temu uczestnicy mogli podzielić się ze sobą wiedzą oraz doświadczeniem na temat m.in. cyberataków w formacie studium przypadku. Ma to pomóc w „budowaniu wspólnej świadomości na temat taktyk, technik i procedur przeciwnika w cyberprzestrzeni”.
Warto podkreślić, że szczyt to kolejna edycja zeszłorocznych warsztatów CSIRT Case Study Workshop, będących częścią „Warsaw Cyber Summit 2021”.
Czytaj też
Wydarzenie rozpoczeło się od uroczystego powitania przez gen. bryg. Karola Molendę (Dowódca Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni) oraz gen. bryg. Chada Raduege'a (USEUCOM – Dyrektor C4/Cyber). W dalszej kolejności miały miejsce briefingi organizatorów (US i POL) i zaproszonych państw.
Szczyt CSIRT Summit 2022 był wydarzeniem niejawnym. Wszyscy uczestnicy przedstawili prezentacje dotyczące ostatniego z obsługiwanych incydentów, które obejmowały pełny cykl życia oraz formy odpowiedzi na incydent.
Wojska Obrony Cyberprzestrzeni
Czytaj też
„Formuła >>studium przypadku<< jest doskonałym przykładem wymiany informacji i najlepszych praktyk – kamieniem milowym w rozwoju współpracy międzynarodowej. Doświadczenia zebrane przez zespoły CSIRT, którymi podzielili się podczas szczytu, znacznie podniosły poziom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni” - wskazują Wojska Obrony Cyberprzestrzeni.
Z założenia „CSIRT Summit” ma być wydarzeniem cyklicznym. Kolejna edycja planowana jest na 2023 r.
Na podstawie informacji prasowej
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany