Reklama

Polityka i prawo

Szubert: IGF2021 to dyskusje wokół cyberbezpieczeństwa, dostępu do sieci i regulacji

Krzysztof Szubert, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej i pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021/ fot. Robert Suchy; Grupa Defence24.pl
Krzysztof Szubert, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej i pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021/ fot. Robert Suchy; Grupa Defence24.pl

”Dostęp do sieci to jedno z podstawowych wyzwań. Niemal połowa świata nie ma nadal dostępu do internetu, a my rozmawiamy o kolejnych prędkościach. To zderzenie światów, oczekiwań, perspektyw: unijnej i ogólnoświatowej. Bardzo duże pole do wymiany doświadczeń. Nasze projekty krajowe, europejskie versus w Afryce czy Azji” - komentuje kończący się w piątek Szczyt Cyfrowy ONZ - IGF 2021, Krzysztof Szubert, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej. 

Reklama

IGF (Internet Governance Forum - Światowe Forum Zarządzania Internetem) to międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ma być miejscem wymiany myśli i doświadczeń w zakresie zarządzania internetem.

W katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym do piątku trwa 16. edycja szczytu, a tematem przewodnim jest: „Internet United”. Jest to hasło-klucz uwzględniające ideę otwartego, wolnego i niepodzielonego internetu, w którym użytkownicy mogą cieszyć się swoimi prawami.

Krzysztof Szubert, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej i pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021, odpowiedzialny za organizację wydarzenia, w rozmowie z CyberDefence24.pl mówi o najważniejszych zagadnieniach poruszanych podczas IGF 2021 oraz wyzwaniach, z jakimi mierzymy się w związku z korzystaniem z sieci.

"Dostęp do sieci to jedno z podstawowych wyzwań. Niemal połowa świata nie ma nadal dostępu do internetu, a my rozmawiamy o kolejnych prędkościach. To zderzenie światów, oczekiwań, perspektyw: unijnej i ogólnoświatowej. Bardzo duże pole do wymiany doświadczeń. Nasze projekty krajowe, europejskie versus w Afryce czy Azji" - wskazuje Krzysztof Szubert. 

Najważniejsze tematy dyskusji

Inne poruszane podczas Szczytu zagadnienia to dostęp do cyfrowych usług publicznych; kompetencje i edukacja w cyfrowym świecie; cyberbezpieczeństwo, a w tych aspektach: współpraca międzynarodowa oraz finansowanie i fundusze. 

Krzysztof Szubert w rozmowie z nami dodaje, że jednym z ważniejszych wyzwań nowego świata "jest obecność największych graczy mediów społecznościowych, wielkich platform".

"Wyzwanie ważne także z punktu widzenia biznesu. Na wielu tych platformach mały biznes korzysta - na sprzedaży usług, kontakcie z klientami. Potrzebna jest rozmowa o tym, aby regulacje były przezroczyste, o algorytmach, zasadach publikacji na tych platformach" - wskazuje. 

Obejrzyj także: Kiedy mamy szansę na polskie 5G? Cieszyński: Czekamy wciąż na opinię Komitetu Bezpieczeństwa

Na koniec Szczytu Cyfrowego ONZ zostanie przygotowany niewiążący dokument, który będzie podsumowaniem najważniejszych ustaleń oraz wskaże priorytety, jakimi powinny kierować się państwa. 

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy wideo. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama