Reklama

Polityka i prawo

Sztuczna inteligencja. Biały Dom przyspiesza działania na rzecz jej regulacji

Autor. Ana Lanza / Unsplash

Administracja prezydenta Joe Bidena przyspiesza prace nad rozporządzeniem wykonawczym, które będzie regulować sztuczną inteligencję. Chodzi przede wszystkim o zarządzanie ryzykiem i stworzenie ram prawnych dla różnych przypadków użycia AI.

Reklama

Informacje o tym, że prace nad rozporządzeniem wykonawczym przyspieszyły, przekazała dyrektorka biura ds. technologii nauki i polityki Białego Domu Arati Prabhakar, którą cytuje serwis CyberScoop .

Reklama

Jak wskazała, dla Białego Domu obecnie najważniejsze są obawy wynikające z użycia generatywnej sztucznej inteligencji, wobec czego urzędnicy Joe Bidena znacznie przyspieszyli prace nad rozporządzeniem wykonawczym, którego celem będzie stworzenie ram prawnych dla użycia sztucznej inteligencji w różnych zastosowaniach.

Szybkie prace legislacyjne

Prabhakar podkreśliła, że prace nad rozporządzeniem wykonawczym nie przebiegają w ramach tego samego procesu, który zazwyczaj jest stosowany w takich wypadkach. Do pracy nad tym, które będzie dotyczyło AI, przyjęto zupełnie inne wytyczne i tworzenie przepisów przebiega w myśl zupełnie innego procesu, niż ma to miejsce w innych wypadkach.

Reklama

Według przedstawicielki Białego Domu, ma to związek z powszechną wśród administracji świadomością zagrożeń wynikających z szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji i - co za tym idzie - koniecznością podejmowania zdecydowanych działań.

Edukacja polityków

Legislacje w USA powstają w szybkim tempie - podobnie jak odbywa się edukacja polityków, którzy w Senacie uczestniczą w wykładach mających wspomagać ich rozumienie sztucznej inteligencji oraz jej wpływu na różne dziedziny życia.

Bez tej inicjatywy, której pomysłodawcą jest lider większości senackiej, demokratyczny polityk Chuck Schumer, prace legislacyjne nie mają szans trafić w rzeczywiste potrzeby regulacyjne rozwoju AI.

Wcześniej na łamach naszego serwisu pisaliśmy już o tym, że Biały Dom ogłosił kodeks dobrych praktyk dla sztucznej inteligencji, do którego przestrzegania mogą przystąpić firmy rozwijające produkty i narzędzia oparte o sztuczną inteligencję.

To jednak inicjatywa, która nie jest obowiązkowa - przepisy narzucane przez rozporządzenie wykonawcze nie będą już dobrowolne, a dla różnych instytucji państwowych na poziomie centralnym, jak i stanowym, stworzą wytyczne do radzenia sobie z problemami stwarzanymi przez tę technologię.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:\*[email protected].\*

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama