Technologie
Amerykański rząd chce mocniej zaangażować się w rozwój sztucznej inteligencji
Rząd Stanów Zjednoczonych i największe firmy technologiczne zaczynają współpracę nad ujednoliconą wizją odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Jakie działania podejmują?
Na początku maja Biały Dom opublikował dokument , w którym zaprezentowano pomysły mające na celu promocję odpowiedzialnego rozwoju sztucznej inteligencji. To także wtedy doszło do spotkania przedstawicieli administracji państwowej, z wiceprezydent USA Kamalą Harris na czele, i osób decyzyjnych w takich amerykańskich firmach, jak: Alphabet, Anthropic, Microsoft oraz OpenAI.
Czytaj też
Nowa strategia
Opisywana strategia ma opierać się na trzech głównych punktach, które mają umożliwić kontynuację prac nad AI, przy jednoczesnym respektowaniu praw i bezpieczeństwa Amerykanów.
Pierwszy z nich dotyczy Narodowej Fundacji Naukowej (z ang. The National Science Foundation), która ogłosiła przekazanie 140 milionów dolarów na stworzenie siedmiu narodowych instytutów badań nad AI. Ich celem ma być wsparcie odpowiedzialnych amerykańskich badań nad rozwojem sztucznej inteligencji.
Kolejnym rozwiązaniem prezentowanym przez amerykański rząd jest stworzenie publicznej oceny istniejących systemów sztucznej inteligencji. W gronie ocenianych mają znaleźć się takie firmy, jak: Anthropic, Google, Hugging Face, Microsoft, NVIDIA, OpenAI oraz Stability AI.
Ostatnim punktem wymienionym przez administrację Białego Domu jest zadeklarowanie chęci stworzenia polityki, dzięki której rząd Stanów Zjednoczonych będzie w stanie eliminować zagrożenia wynikające z rozwoju sztucznej inteligencji.
Za publikację przewodnika dotyczącego polityki USA względem AI ma odpowiadać amerykańskie Biuro Zarządzania i Budżetu (z ang. The Office of Management and Budget).
Czytaj też
Zaangażować studentów
Jak podaje TechCrunch , amerykański rząd wyraża także chęć mocniejszego zaangażowania środowiska akademickiego w dalsze prace nad sztuczną inteligencją: „Rząd powinien finansować centra AI wraz z instytucjami akademickimi (...), które już przodują w badaniach i rozwoju sztucznej inteligencji (...)" - czytamy.
Celem wspomnianych centrów ma być m.in. kształcenie kolejnych pokoleń ekspertów - a co za tym idzie - zapewnienie studentom dostępu do najnowocześniejszych technologii i odpowiedniego wsparcia merytorycznego. „Rząd USA może pomóc w kształtowaniu przyszłości, w której sztuczna inteligencja usprawnia pracę ludzką, ale jej nie zastępuje" – możemy przeczytać dalej.
To interesujący głos w kontekście szeregu dyskusji na temat zmian, które AI może przynieść na rynku pracy i to już w niedalekiej przyszłości.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
/MG