Reklama

Polityka i prawo

Szczyt Cyfrowy w Tallinie. „Technologia nie jest panaceum na wyzwania współczesności”

Autor. Leo Roomets/Unsplash

5 września rozpoczyna się Tallinn Digital Summit.  Celem tegorocznego szczytu cyfrowego ma być „odświeżenie programu demokracji i technologii” i zmapowanie wpływu rozwoju technologicznego na społeczeństwo.

Reklama

To już szósta edycja wydarzenia, na którym politycy, przedsiębiorcy i przedstawiciele sektora technologicznego spotykają się w stolicy Estonii, aby mówić o wyzwaniach związanych z transformacją cyfrową.

Reklama

Podczas tegorocznej edycji uczestnicy w sposób szczególny mają pochylić się nad trzema zagadnieniami dotyczącymi zarządzania z nowymi technologiami w tle. Chodzi o:

  • odporne zarządzanie i przeciwdziałanie skutkom katastrof naturalnych;
  • odpowiedzialne zarządzanie rolą nowych technologiach w życiu obywateli, a także
  • otwarte zarządzanie, mówiące o bezpieczeństwie i uczciwości zasad korzystania z osiągnięć cyfrowych

Czytaj też

Odpowiedź na kryzys demokracji?

Motywem przewodnim ma być również pytanie o kondycję współczesnej demokracji. Czy niezwykłe tempo rozwoju nowych technologii jest sprzymierzeńcem, a może wrogiem tego ustroju?

Reklama

„Rozprzestrzenianie się dezinformacji i propagandy, wzrost liczby cyberataków i wojen w cyberprzestrzeni, wykorzystanie sztucznej inteligencji do manipulowania opinią publiczną oraz wyzwania wynikające z szybkiej zmiany powstających technologii, (...) sprawiły, że niektórzy zastanawiają się, czy powolny i nieprzewidywalny charakter demokratycznego podejmowania decyzji może decydować o możliwościach i zagrożeniach, jakie niosą ze sobą nowe technologie" – czytamy na stronie organizatora.

"Technologię przez długi czas postrzegano jako narzędzie, które mogłoby wzmocnić społeczeństwa otwarte i obalić reżimy autorytarne. Świat stoi obecnie jednak w obliczu otrzeźwiającej świadomości, że technologia nie jest panaceum na wyzwania nowoczesnych społeczeństw" – dodano .

Więcej na temat wpływu nowych technologii na procesy demokratyczne pisaliśmy na łamach CyberDefence24 między innymi w tym tekście .

Czytaj też

Szósta edycja

Szczyt cyfrowy w Tallinnie po raz pierwszy odbył się w 2017 roku w związku z estońską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Wzięli w nim udział m.in. szefowie rządów państw członkowskich UE.

W trakcie tegorocznej edycji Tallinn Digital Summit głos zabierze m.in. europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Thierry Breton, Polskę zaś będzie reprezentował m.in. minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama

Komentarze

    Reklama